به گزارش برنا خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خاطرنشان کرد: ما کارگزار نظام و خدمتگزار مردم هستیم لذا کارهای ما محرمانه نیست.
وی تأکید کرد: میزان اعتبارات استان و حجم اعتبار تخصیصی اطلاع رسانی می شود لذا هنر مدیران ما این است که محل هزینه کرد این اعتبارات را اطلاع رسانی کنند.
استاندار تصریح نمود: اطلاع رسانی و شفاف سازی درخصوص اقداماتی که صورت می گیرد، باعث ایجاد امید و نشاط و تحرک در جامعه می شود.
ملانوری متذکر شد: تأکید امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بر این است که خدمات نظام ، به مردم منتقل گردد.
وی به نقش روابط عمومی دستگاه ها در این زمینه اشاره کرد و گفت: روابط عمومی، قلب تپنده سازمان و دست راست مدیر است لذا باید برای اطلاع رسانی اقدامات دستگاه برنامه ریزی نماید.
استاندار ادامه داد: وقتی میلیاردها تومان برای اجرای پروژه ها هزینه می شود، باید بخشی نیز به اطلاع رسانی اختصاص یابد.
ملانوری به مصوبات جلسات سال گذشته شورای برنامه ریزی اشاره کرد و گفت: تأکید ما بر این بود که دستگاه ها بر اساس جدول برنامه ریزی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین می کند، گزارش اقدامات یکساله خود را در نشریات استان منتشر نمایند.
وی اظهار داشت: طبق گزارشی که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نمودند، بخش عمده ای از دستگاه ها نسبت به انتشار اقدامات و عملکرد خود اقدام نموده اند.
به گفته وی؛ دستگاه هایی که هنوز در این زمینه اقدامی انجام نداده اند، تا پایان اردیبهشت ماه مهلت دارند، نسبت به انتشار این گزارش در روزنامه‌های استان اقدام نمایند.
استاندار تأکید کرد: مدیرانی که در این زمینه تعلل کنند، باید پاسخگو باشند.
ملانوری ادامه داد: عدم تمکین مدیران از این مصوبه شورای برنامه ریزی به عنوان کوتاهی در تحقق مصوبات به وزارتخانه متبوع گزارش خواهد شد.
وی متذکر شد: این بی توجهی در تخصیص اعتبارات دستگاه نیز تأثیر خواهد داشت.
به گفته وی؛ این مصوبه و همچنین تکلیف دستگاه ها بر اشتراک ۱۰ نشریه در راستای حمایت از مطبوعات استان رقم خورده است.
استاندار در بخش دیگری از سخنانش به وظیفه شورای برنامه ریزی درخصوص توزیع اعتبارات اشاره کرد و گفت: علیرغم همه تلاش هایی که صورت می گیرد تا اعتبارات استان افزایش یابد اما با توجه به حجم کاری که انجام می شود، باز هم ناکافی است.
ملانوری افزود: انتظار شورای برنامه ریزی و توسعه استان، تلاش مدیران برای جذب منابع ملی و از محل تهاتر، فاینانس، ماده ۲۳ و استفاده از ظرفیت‌های بانکی می باشد.
وی تأکید کرد: در ارزیابی مدیران، برخی شاخص‌ها را تغییر دادیم که یکی از این شاخص‌ها، همین خلق منابع جدید است. به گفته وی؛ هنر مدیران جذب اعتبارات خارج از منابع اعتباری استان می باشد.
استاندار در ادامه به گلایه از برخی مدیران پرداخت و گفت: اینکه الان و در اردیبهشت‌ ماه، هنوز بخشی از اعتبارات سال گذشته جذب نشده، پذیرفتنی نیست.
ملانوری متذکر شد: مدیران مکلفند به ازای هر یک تومان پول در اختیار ۱۰ تومان کار کنند و با تعریف طرح و پروژه، دیون ایجاد نمایند، مطمئناً شورای برنامه ریزی هم از این اقدام حمایت می‌کند.
وی به مصوبه آخرین شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: همه دستگاه‌های اجرایی باید با کمک ظرفیت های دانشگاهی، برنامه عملیاتی یک ساله خود را براساس ضوابط علمی و کارشناسی تهیه کرده به استانداری نیز ارسال نمایند.
به گفته وی؛ فرمانداران نیز باید برش شهرستانی این برنامه را تنظیم نمایند.
استاندار تأکید کرد: محور اصلی این برنامه عملیاتی باید متکی بر شعار سال "تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" باشد.
ملانوری افزود: این برنامه ملاک ارزیابی‌های ما خواهد بود و باید به گونه ای طراحی شود تا بتوانیم بر اساس آن، عملکرد حوزه ها را رصد و قضاوت نماییم.
وی گفت: کارشناسان دستگاه ها می توانند با استفاده از فرصت‌ دورکاری، در محیط خانه نسبت به طراحی این برنامه عملیاتی اقدام نمایند.
به گفته وی؛ قانون دورکاری مشخص است و دستگاه‌ها باید برای افراد دور کار، تعیین وظیفه کنند.
استاندار از اصل رعایت الگوی مصرف در انرژی برق و کاهش ساعت کاری ادارات گفت و خاطرنشان کرد: با عنایت به تابستان گرم پیش رو، برای جلوگیری از خاموشی واحدهای تولیدی، بخشی از برق مورد نیاز را باید از طریق کاهش ساعت کاری ادارات جبران کنیم.
به گفته وی؛ بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه، از اول خردادماه تا ۳۱ شهریور ماه، ساعت کاری ادارات استان، از ۶ صبح تا ۱۲:۳۰ خواهد بود.
ملانوری تأکید کرد: با تأمین زیرساخت های دولت الکترونیک، بخشی از خدمات دستگاه ها در این قالب ارائه می شود.
وی متذکر شد: برای جبران کاهش ساعت کاری ادارات و پاسخگویی به مراجعین، ساعت کاری میزهای خدمت را تا ساعت ۱۴ افزایش می دهیم.
به گفته وی؛ ادارات باید به منظور همراهی با این طرح و کاهش مصرف برق، ضمن استفاده از ژنراتورها و برق اضطراری، تا جایی که امکان دارد از نور طبیعی استفاده کنند.
استاندار، سپس خشکسالی را از معضلات اساسی استان خواند و گفت: برای رفع مشکلات ناشی از خشکسالی، پیگیری‌های زیادی در مرکز کشور و در برخی نهادها صورت گرفته است.
ملانوری به موضوع تمرکز زدایی در توزیع اعتبارات اشاره کرد و تصریح نمود: اعتبارات باید براساس پروژه‌ها و نیازهایی که دستگاه‌ ها دارند، توزیع شود.
وی تأکید کرد: فرمانداران باید در جلسات شورای برنامه‌ریزی و توسعه با نمایندگان استان در حوزه انتخابیه هماهنگ باشند تا اعتبارات به صورت عادلانه و براساس برنامه‌های توسعه‌ای توزیع شود.
به گفته وی؛ اعتبارات باید در جایی توزیع شود که تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد و مشکلات بیشتری را حل کنند،لذا مدیران باید جنبه های مختلف طرح‌ها را ببینند تا اعتبار هزینه شده، بیشترین کارایی را داشته باشد.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: