تیم استقلال | امتیاز تیم استقلال | برد تیم استقلال

سهم بیشتر بازیکنان استقلال تهران نسبت به پرسپولیس در تیم ملی!

سهم بیشتر بازیکنان استقلال تهران نسبت به پرسپولیس در تیم ملی!

استقلال تهران در اکثر جام جهانی‌ها، سهم بیشتری در تعداد بازیکنان تیم ملی داشته است.

استقلال تهران از مهم‌ترین تیم‌های لیگ برتر ایران می‌باشد. استقلال تهران در مسابقات لیگ برتر قبلی، بدون هیچ گونه باختی، توانست قهرمان لیگ برتر شود. فرهاد مجیدی که خود از بازیکنان سابق و اسطوره استقلال تهران به شمار می‌رود، در زمان قهرمانی استقلال تهران، مربی این تیم بود. پس قهرمانی، فرهاد مجیدی تیم خود را رها کرد و به عنوان سر مربی، به تیم اتحاد کلبا امارات پیوست. حالا ریکاردو ساپینتو، سرمربی پرتغالی تبار تیم استقلال تهران می‌باشد.

استقلال تهران

سهم بیشتر استقلال تهران در جام جهانی در طول تاریخ!

در روزهای اخیر و پس از صحبت‌های «محمد مؤمنی» عضو هیئت‌مدیره استقلال مبنی بر اینکه پرسپولیس با وعده تیم ملی بازیکن جذب می‌کند، این پرسش که آیا باشگاه می‌تواند با تضمین جایگاه در تیم ملی، بازیکن جذب کند؟ ذهن هواداران فوتبال را درگیر کرده است!

کاملاً طبیعی است که بازیکنان استقلال و پرسپولیس، بیش از سایر تیم‌ها دیده می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود دو غول فوتبال ایران بعد از لژیونرها نسبت به بقیه تیم‌ها نماینده بیشتری در تیم ملی داشته باشند؛ اما اینکه این دو تیم بتوانند دعوت شدن به تیم ملی را جزو آپشن قراردادها قرار دهند موضوعی است که که این روزها حواشی زیادی را به وجود آورده است.

به همین مناسبت و با نزدیک شدن به جام جهانی به بررسی تعداد استقلال و پرسپولیسی‌های دعوت شده به تیم ملی ایران برای جام جهانی‌های ادوار مختلف می‌پردازیم:

جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین

استقلال: ۴ نماینده (ایرج دانایی‌فر، حسن روشن، حسن نظری، آندرانیک اسکندریان)

پرسپولیس: ۲ نماینده (علی پروین، جواد الله وردی)

جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه

استقلال: ۴ نماینده (علیرضا منصوریان، جواد زرینچه، مهدی پاشازاده، پرویز برومند)

پرسپولیس: ۶ نماینده (احمدرضا عابدزاده، مهدی مهدوی کیا، نعیم سعداوی، افشین پیروانی، نیما نکیسا، مهرداد میناوند)

جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان

استقلال: ۳ نماینده (غلامرضا عنایتی، امیرحسین صادقی، وحید طالب لو)

پرسپولیس: ۲ نماینده (جواد کاظمیان، مهرزاد معدنچی)

جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

استقلال: ۴ نماینده (خسرو حیدری، امیرحسین صادقی، آندرانیک تیموریان، هاشم بیک‌زاده)

پرسپولیس: ۴ نماینده (سیدجلال حسینی، رضا حقیقی، حسین ماهینی، مهرداد پولادی)

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

استقلال: ۴ نماینده (روزبه چشمی، امید ابراهیمی، پژمان منتظری، مجید حسینی)

پرسپولیس: ۲ نماینده (علیرضا بیرانوند، وحید امیری)

تاریخچه باشگاه استقلال تهران

در سال 1323 چهار جوان تصمیم گرفتند تا باشگاهی تاسیس کنند.

نام آنها میرزایی، نواب، خشایار و جانانپور بود. علاوه بر آنها خاکزاد، گیتی، گریش، کلانی، مهدیون و حسینی نیز دیگر اعضای باشگاه بودند که به دلیل علاقمندیشان به دوچرخه سواری نام باشگاه را دوچرخه‌سواران نهادند.

ابتدا تنها رشته فعال باشگاه دوچرخه سواری بود، اما بعدها رشته های والیبال، پینگ پنگ، بسکتبال، وزنه برداری، کشتی، شنا و فوتبال نیز فعالیت خود را آغاز کرد.طی مذاکراتی که مسئولان باشگاه دوچرخه سواران با علی دانائی فرد موسس وقت باشگاه تورانجام دادند، موافقت شد که باشگاه تور با نام دوچرخه‌سواران وارد عرصه رقابت در فوتبال شود.

رقابت اصلی در فوتبال کشور تا پیش از سال 1325 بین سه تیم دارایی، شاهین و سرباز بود، اما با ورود تیم دوچرخه سواران که از همان ابتدا با پیراهن آبی وارد میدان شد، مثلث قدرت به مربع شد و قطب چهارم فوتبال نیز شکل گرفت.

تیم دوچرخه‌سواران در سال 1325 و با حضور پرویز عمو اوغلی، گرائیلی، دانائی و سید آقا جلالی در هیئت مدیره تشکیل و روانه رقابت‌ها شد. حاصل کار نایب قهرمانی در سالهای 25 و 26، نایب قهرمانی و قهرمانی جام حذفی در همان سالها بود. در سال 1328 نام باشگاه دوچرخه سواران به تاج تغییر یافت و در همین سال قهرمان باشگاه‌های تهران شد.

به دلیل اهمیت باشگاه تاج از ردیف بودجه اختصاصی برخوردار شد. رنگ لباس باشگاه نیز پیراهن آبی با آستین سفید، شورت سفید و جوراب سفید بود. علی دانائی فرد برای تقویت این تیم، تیمهای تورج، افسر، دیهیم، کورش و اتم را تاسیس کرد. تاج در سراسر کشور گسترش یافت و در شهرهای اهواز و رشت بیش از دیگر نقاط ایران پایگاه مردمی یافت.

اولین قهرمانی استقلال تهران در آسیا

در فروردین سال 1349 و در باشگاه لبریز از تماشاگر امجدیه (شهید شیرودی)، تیم های تاج از ایران و هاپوئل رژیم صهیونیستی فینال جام باشگاهای آسیا را برگزار کردند.

در این دیدار تیم تاج تا دقیقه 83 یک بر صفر عقب بود که در این دقیقه غلام وفا‌خواه که به مرد جامها معروف بود، گل تساوی را وارد دروازه حریف کرد و کار به وقت اضافه کشید که تیم تاج با گل مسعود معینی مدافع پیش تاخته خود در وقت اضافه قهرمان آسیا شد.

 تغییر نام به استقلال تهران و دومین قهرمانی در آسیا

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 باشگاه تاج به استقلال تغییر نام پیدا کرد.

استقلال در سال 1370 برای دومین بار قهرمان آسیا شد. استقلال در فینال باشگاه های آسیا توانست تیم لیائولینگ چین را با نتیجه 2 بر 1 شکست دهد و جام را برای دومین بار به خانه بیاورد.

مربیان خارجی استقلال تهران از بدو تاسیس

زدراکو رایکوف، ولادمیر جکیج، بونژاک، یوگنی سوکومور خوف، جکیچ دلیچ، لئونید بیلفسکی و رولند کوخ از جمله مربیان خارجی بودند که با استقلال کار کردند. در این میان رایکوف بیشترین سابقه حضوررا دارد که به مدت هشت سال مربی استقلال بود و طی این دوره با استقلال قهرمان ایران در سال 49، قهرمان جام میلز هند، دو دوره قهرمانی باشگاهای آسیا و قهرمانی جام اتحاد را در کارنامه خود دارد.

مربیان استقلال از آغاز تا کنون

مرحوم علی دانائی‌فرد، محمود بیاتی، مرحوم رسول مدد نوعی، محمد رنجبر، حشمت مهاجرانی، پرویز ابو طالب، مجتبی کرد نوری، کمائی، مرحوم جاهد، مصطفی شرکا، حسن حبیبی، حسن عضدی، رضوی، اصغر شرفی، کامبیز جمالی، محمد صلاحی، منصور پورحیدری، غلامحسین مظلومی، بیژن ذوالفقارنسب، ناصر حجازی، رضانعلچگر، عبداللهی، بهتاش فریبا، اصغرحاجیلو، پرویزمظلومی، حمید ملک احمدی، منصور رشیدی، جواد زرینچه و امیر قلعه‌نویی ، صمد مرفاوی و فیروز کریمی مربیانی بودند که از بدو تاسیس تا کنون به عنوان سرمربی رهبری تیم را برعهده داشتند. در حال حاضر صمد هرفاوی سکاندار این تیم است.

استقلال یک بار در فصل 85-1384 موفق به کسب عنوان قهرمانی در لیگ‌برتر و بار دیگر در لیگ برتر هشتم قهرمان شد: استقلال قهرمان هشتمین دوره‌ لیگ‌برتر فوتبال ایران شد.تیم استقلال در لیگ یازدهم با سرمربیگری پرویز مظلومی به عنوان نایب‌قهرمانی رسید.

مسئولان باشگاه استقلال برای هدایت تیم فوتبال خود در لیگ دوازدهم با امیر قلعه‌نویی به توافق رسیدند و در همین لیگ به قهرمانی نیز دست یافتند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار گوگل نیوز

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار گوگل نیوز

    اخبار برگزیده