نقش والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال

نقش والدین در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال

پیشگیری از حوادث تلخ و ناگوار در چهارشنبه آخر سال به افزایش آگاهی نسبت به خطرات مواد محترقه و منفجره و ارتقاء فرهنگ ایمنی بستگی دارد. 

به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان؛ یکی از رسوم دیرینه ما ایرانیان، برگزاری مراسم شاد و خاطره‌انگیز در آخرین غروب سه‌شنبه سال است که از آن به عنوان «چهارشنبه‌سوری» یاد می‌کنند. مردم عزیز ایران با فرهنگ‌ و آداب و رسوم متفاوت مراسم‌های مرسوم در این شب را مهیا می‌کنند تا به استقبال بهار بروند. 

روشن کردن آتش و پریدن از روی آن یکی از مهم‌ترین اصل این آیین باستانی است که از دوران قبل از اسلام تا به امروز پایدار مانده است. بنا به اعتقادات با روشن شدن شعله‌های آتش، بیماری و مشکلات در آتش سوزانده می‌شود و از گرمای آن سرخی، نیرو و محبت به وجود می‌آید.

متاسفانه چند سالی است که مراسم‌های چهارشنبه آخر سال از شکل سنتی خود فاصله گرفته و به جای آن‌که شبی خاطره‌انگیز را رقم بزند، زمینه ناراحتی و نگرانی افراد جامعه را به وجود آورده است. در واقع شبی که با شادی و خاطره‌های ماندگاری همراه بود اکنون، توام با انواع خطرها و عواقب‌جبران‌ناپذیر شده به طوری‌ که دیگر رنگ و بویی از خاطرات زیبا و ماندگار در این شب با زیبایی‌های گذشته دیده نمی‌شود و طبق گزارش‌ها هر ساله شاهد آسیب‌های مالی و جانی فراوانی هستیم. 

پیشگیری از حوادث تلخ و ناگوار در چهارشنبه آخر سال به افزایش آگاهی نسبت به خطرات مواد محترقه و منفجره و ارتقاء فرهنگ ایمنی بستگی دارد. فرهنگ ایمنی بر سه اصل آگاهی، آموزش و ایمنی استوار است. بسیاری از والدین بدون آگاه‌سازی و آموزش فرزندان‌شان در خصوص خطرات بازی با آتش و مواد محترقه، سعی می‌کنند با توسل به زور و اجبار، آن‌ها را از این کار منع کنند که معمولا در این روش با شکست مواجه می‌شوند. 

باید به یاد داشته‌ باشیم؛ پیش‌ شرط آموزش آگاهی است. همان‌گونه که می‌دانیم آگاهی از حوادث ناگوار و پیشگیری از آن به میزان زیادی احتمال بروز حوادث را کاهش می‌دهد. بازی با آتش اغلب برای کودکان و به ویژه نوجوانان همراه با هیجان و لذت است به همین دلیل والدین نمی‌توانند به طور کامل فرزندشان را از این تجربه باز دارند اما با رفتار درست و دوستانه می‌توانند خطرات بالقوه بازی با آتش را برای فرزندان‌شان توضیح دهند و با برنامه‌ریزی صحیح شرایطی را به وجود بیاورند که ساعاتی شاد و خاطره‌انگیز را در داخل منزل برای فرزندان‌شان ایجاد کنند. 

والدین در شب چهارشنبه آخر سال بهتر است در کنار فرزند‌شان قرار بگیرند و بر رفتار او نظارت بیشتری داشته باشند. باید به فرزندان‌مان یادآوری کنیم حتی اگر مراقب باشند بازی با آتش و مواد منفجره هرگز به طور کامل ایمن نیست؛ بنابراین هرگونه بی‌احتیاطی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را برای ما و دیگران رقم بزند. 

تهیه و تنظیم: سرگرد حسین خندان کوچکی، رئیس مرکز مشاوره معاونت فرهنگی و اجتماعی پلیس گیلان 

 

انتهای پیام /

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار گوگل نیوز

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار گوگل نیوز

    اخبار برگزیده