به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛ میرحیدر رضوی به مناسبت هفته مالیات در رابطه با فرهنگ‌سازی مالیاتی، اظهار کرد: فرهنگ‌سازی همواره جزو مواردی است که زمان زیادی را برای نشان دادن نتایج خود نیاز دارد و فرهنگ‌سازی مالیاتی نیز از این الگو تبعیت می‌کند.

این مسئول ادامه داد: یکی از مواردی که در فرهنگ‌سازی مالیاتی تاثیر به‌سزایی دارد، نمود کارکردهای مالیات در جامعه است و عملیات شهری جزو آن بخش‌هایی است که با توجه به تردد روزانه مردم در سطح شهرها و معابر، می‌تواند کارکرد مالیات را به مردم نشان دهد .

وی افزود: از سال ۸۷ تاکنون همواره ۳ درصد از سهم مالیات بر ارزش‌افزوده به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و امور عشایری واریز می‌شود که مبلغ قابل توجهی است، ولی متاسفانه هیچ‌گونه اقدامی در رابطه با کارکردهای این بخش از مالیات برای اطلاع‌رسانی به مردم انجام نشده است .

رضوی با اشاره به اعلام رغبت کسبه خیابانی در یکی از شهرستان‌ها به پرداخت مالیات پس از ساماندهی خیابان از محل وصول مالیات، تصریح کرد: از سال ۹۵ بر اساس دستورالعمل صادره، خیابان، پل و یا بوستان‌هایی در همه شهرستان‌ها به نام مالیات نام‌گذاری شده که منابع انجام‌ و ساخت آن از محل مالیات بوده و این مهم سبب آشنایی و شناخت اقشار مختلف جامعه با کارکردهای مالیات می‌شود و خوشبختانه پس‌ از نام‌گذاری‌ها شاهد افزایش وصولی‌ها در آن بخش‌ها بودیم .

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان با تاکید بر نقش رسانه در نمود کارکردهای مالیات پرداختی توسط مردم، یادآور شد: پرداخت سهل و آسان مالیات نیز نقش مهمی است که بر عهده سازمان امور مالیاتی است که در این راستا طرح جامع مالیاتی برای همه منابع مالیاتی اجرا شده است .

این مسئول با اشاره به اقداماتی که برای سهولت کار مودیان مالیاتی انجام‌ شده است، خاطرنشان کرد: شهر زنجان به ۱۵ بخش تقسیم شده و مودیان بر اساس جغرافیا تفکیک شده تا سطح دسترسی مودیان به خدمات مطلوب افزایش یابد و باید توجه داشت که تسهیل در انجام کار، مهم‌ترین عامل وصول مالیات است .

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: