به گزارش گروه استان های برنا؛ محسن جلیل اظهار داشت: آمار مرگ و میر مادران باردار در مناطق کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد از سال ۹۴ تا ۹۶ حدود ۱۳ مورد بوده است درحالی که از سال گذشته تاکنون هیچ موردی گزارش نشده است.

وی افزود: یکی از دلایل افزایش این مرگ و میرها نبود اورژانس هوایی در سال های ۹۴ تا ۹۶ در این مناطق بوده است که این مادران باردار به علت طولانی بودن مسافت و دسترسی نداشتن به امکانات و تجهیزات رفاهی و مراکز درمانی در مناطق صعب العبور و کوهستانی جان خود را از دست می دادند.

جلیل بیان کرد: هم اینک ۲ بالگرد اورژانس ۱۱۵ در مناطق کوهستانی و صعب العبور کهگیلویه و بویراحمد در حال خدمت رسانی به مردم در این مناطق هستند و بیشترین خدمات به افراد در این مناطق محروم و دوردست بوده است.

وی عنوان کرد: ابتدای سال ۹۶ تاکنون تعداد ۳۰ مادر باردار در این مناطق با اورژانس هوایی یاسوج و گچساران خدمات رسانی شده اند که پس از ارائه خدمات به بیمارستان های استان انتقال داده شدند.

سرپرست مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از مجموع امداد رسانی ها به این زنان، تاکنون گزارش فوت مادر باردار در این مناطق ارائه نشده است.

وی ابراز داشت: ابتدای امسال تاکنون  به ۱۰ مادر باردار توسط ۲ بالگرد اورژانس هوایی امداد رسانی و به مراکز درمانی کهگیلویه و بویراحمد انتقال داده شده اند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد این استان در برخی شاخص‌های سلامت از جمله در زمینه میزان مرگ و میر مادران باردار و کودکان در حال تولد از میانگین کشوری بالاتر بوده به گونه‌ای که نزدیک به صفر است.

بر اساس اسناد پزشکی تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت در کهگیلویه و بویراحمد سالانه هفت مورد مرگ و میر مادران باردار بعلت عوارض بارداری در این استان اتفاق افتاده است.

میانگین مرگ و میر کودکان و نوزادان در چهل سال پیش بین ۲۹ تا ۱۱۰ در هزار بوده که به ‌میمنت نظام مقدس جمهوری اسلامی ۹۰ درصد کاهش یافته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: