به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ سیدمحسن علوی امروز در جلسه هماهنگی برگزاری چهار کنفرانس ملی و بین‌المللی در دانشگاه کردستان که در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار شد، اظهار کرد: کردستان قبل از انقلاب جز نقاطی بود که حاکمیت هیچ نگاهی به سیستم باستان‌شناسی در آن نداشته است.

: عنوان کرد:‌ باستان‌شناسی کردستان بجز زیویه، در باستان‌شناسی ایران قبل از انقلاب کلا گم بوده است.

علوی خاطرنشان کرد: سه همایش باستان‌شناسی طی چند سال اخیر برای معرفی ظرفیت‌ها و توانایی‌های استان در این حوزه برگزار شد چرا که استان کردستان یکی از مناطق مهم مربوط به عصر آهن در کشور است.

او افزود: در همین راستا برگزاری همایش ملی «عصر آهن ایران» در کردستان در دستور کار قرار گرفته که در وهله اول، بزرگترین متخصصان عصر آهن داخل و خارج از ایران شناسایی شده و مکاتباتی هم با آنان انجام گرفته است.

علوی به فراخوان مقاله همایش ملی عصر آهن و ارسال آثاری از سوی متقاضیان تا به امروز خبر داد و گفت:‌ تاکنون نزدیک به 40 نفر از متخصصین خارجی داوطلب شرکت در این همایش شده‌اند.

وی گفت: نوسانات ارزی موجب شده برای چندین نفر از این افراد که در کشورهای مختلف اروپایی و خارجی هستند، نتوانسته‌ایم ویزا تامین کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان از حضور 20 نفر از متخصصان فعال در حوزه عصر آهن جهان در این همایش خبر داد و گفت: این همایش به همت میراث فرهنگی و دانشگاه کردستان، موزه ملی ایران و مرکز باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور برگزار می‌شود.

وی از برگزاری همایش ملی عصر آهن ایران در روزهای 11 و 12 آبان ماه امسال در سنندج خبر داد و خاطرنشان کرد: 45 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده  است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، بیش از 200 تا 300 نفر داخل و خارج از کشور در این همایش حضور پیدا می‌کنند که حمایت دستگاه‌های اداری استان برای برگزاری این همایش لازم است.

علوی اذعان داشت: در سال 2017 نقشه‌ای در جهان منتشر شده که ایران در بحث سفر برای گردشگران به عنوان یک کشور دارای ریسک معرفی شده و کردستان به عنوان یکی از پرخطرترین نقاط ایران، که برگزاری چنین همایش‌هایی در سطح بین‌المللی قطعا می‌تواند تاثیر بسزایی در تغییر این دیدگاه‌های غیر واقعی نسبت به کشور باشد.