محمد سعید کریمیان در خصوص آمار خون های اهدایی در دهه اول ماه محرم امسال به خبرنگار برنا گفت:  یک هزار و 154 واحد خون کامل توسط یک هزار و 45 اهداکننده مرد و صد اهداکننده زن اهدا شده است.

کریمیان با بیان اینکه طرح نذر خون برای پنجمین سال پیاپی همزمان با دیگر استان های کشور در کردستان اجرا شده است، ادامه داد: هدف از اجرای این طرح توزیع اهداکنندگان خون در بازه شصت روزه آغاز محرم تا پایان صفر است.

وی توزیع اهداکنندگان و حفظ ذخایر خون را دو دستاورد ارزشمند این طرح برشمرد و افزود: نیاز بیماران به خون همیشگی است و پاسخگویی به این نیاز با استمرار مراجعه و مدیریت حضور اهداکنندگان خون امکان پذیر است.

کریمیان از افزایش استمرار اهدای خون در دهه اول ماه محرم خبر داد و گفت: 752 نفر از داوطلبین اهدای خون در دهه اول ماه محرم اهداکننده مستمر خون و 440 نفر اهداکننده باسابقه و 266 نفر نیز افرادی بوده‌اند که برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده‌اند.

کریمیان ادامه داد: انتقال خون کردستان در تلاش است تا آمار اهدای خون مستمر را افزایش دهد و از این رو آمار اهدای مستمر در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته و آمار  خون های اهدایی توسط اهداکنندگان باسابقه و کمتر از سال گذشته است.

وی به استقبال چشمگیر اهداکنندگان خون شهر سریش آباد اشاره کرد و یادآور شد: برای چهارمین سال پیاپی تیم سیار انتقال خون دو  روز در سریش آباد مستقر شد تا صفوف انتظار اهدای خون را کاهش دهد و دریافت فرآورده‌های خونی را متناسب با درخواست مصرف آنها تعدیل شود.

وی تعداد افراد مراجعه کننده به تیم سیار در شهر سریش آباد در تاسوعا و عاشورای حسینی را 468 نفر اعلام کرد و گفت: آمار مراجعه اهداکنندگان خون در سریش آباد 12 نفر افزایش داشته  و  از این تعداد در مجموع 368 واحد خون دریافت شده است.

مدیرکل انتقال خون کردستان ادامه داد: در شهر سریش آباد 263 اهداکننده مستمر، 105 اهداکننده با سابقه و 62 داوطلب بار اولی اهدای خون در تاسوعا و عاشورای امسال پذیرش شدند.

وی در خصوص وضعیت اهدای خون در بیجار و سقز خاطر نشان ساخت: در دهه اول ماه محرم 167 اهداکننده سقزی و 326 اهداکننده بیجاری جهت اهدای خون مراجعه کردند که به ترتیب 135 و 210 واحد خون کامل توسط آنان اهدا شده است.

محمد سعید کریمیان در خصوص آمار اهدای خون شهرستان سنندج اظهار کرد: 54 داوطلب اهدای خون در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به مرکز اهدای خون سنندج مراجعه کردند و در نتیجه حضور آنان 44 واحد خون اهدا و 4 اهداکننده بار اولی نیز به جمع داوطلبین اهدای خون افزوده شد .

مدیرکل انتقال خون کردستان از حضور همیشگی اهداکنندگان خون تقدیر کرد و گفت : ادای نذر خون در مناسبت های خاص ماه محرم ارزشمند است اما کافی نبوده و ضروری است اهداکنندگان گرامی توجه ویژه ای به اهدای خون در تمامی روزهای سال داشته باشند .

انتقال خون کردستان دارای دو مرکز ثابت در شهرستان های سنندج و سقز است و خون مورد نیاز 17 مرکز درمانی استان را تامین می کند .

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: