به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی متن این بیانیه به شرح زیر است:

مردم شریف تبریز و آذربایجان

تاریخ پرفراز ونشیب تبریز در برهه های تاریخی گذشته شاهد، فرهنگ غنی وباورها و آرمانهای متعالی انسانی بوده است.

نمایندگان این خطه در عرصه تصمیم سازیهای میهن اسلامی وقانونگذاریها نقش ممتاز و تعیین کننده داشته اند به نحویکه حضور نمایندگان این شهر ، شکل ومحتوای مجلس قانونگذاری را تغییر می داده است. تداوم این حضور به ارتباط مستمر و دائم نمایندگان مردم باپشتوانه های خود و حامیان خط فکری آنان بستگی دارد.

به نظر ما اعتقاد و امید مردم نسبت به کارآمدی سازکارهای قانونی و اصلاح طلبانه از جمله انتخابات برای اصلاح وضع موجود و رفع مشکلات کشور ، حاکی از فرهنگ بالای مردم بوده و پیگیری این حق اجتماعی با تاکید بر قانونمندی دستگاههای اجرائی و نظارتی با عنایت به شرایطی که کشور در آن قرار دارد ، تنها راه معقول و اصلاح طلبانه برای تحقق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است.

شورای اصلاح طلبان استان آذربایجان شرقی تمام تلاش خود را انجام داده است تا در غیاب فضای حزبی موثر و مدرن نظیر کشورهای توسعه یافته بتواند به عنوان یک ائتلاف سیاسی پاسخگو از احزاب و افراد حقیقی اصلاح طلب ، خلا حضور فعال سومین رکن دموکراسی یعنی احزاب را پر نماید و باتوجه به تجارب و دستاورد هایش در مسیر فعالیت خود ، به این نکته باور دارد که شناخت کامل کاندیداها برای انتخاب و معرفی به مردم درابتدای راه ، ضعف ها وکاستی هائی داشته است که تاسف عمیق خود را از این بابت اعلام می داریم.

حمایت شما مردم شریف از لیست امید در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و سپردن اکثریت کرسیهای آن به اصلاح طلبان حاکی از اهتمام به نهادینه شدن ارکان مردم سالاری و اعتماد به تفکر اصلاح طلبی در کشور است.

شورای اصلاح طلبان در طی این مسیر با مشکلات و موانع عدیده ای روبرو بوده که امید است با حضور آگاهانه و حمایت مردم برطرف شود.

محدودیتهای نظارتی در تنظیم لیست کاندیداهای مورد حمایت ، ضعف فرهنگ کار حزبی و تشکیلاتی ، عدم پایبندی تعدادی از منتخبین به الزامات کار جمعی و عهد و پیمان خود ، مانع از تشکیل فراکسیونی قوی و منسجم در شورای شهر گردید و رفتار غیر حرفه ای برخی از اعضای فراکسیون لیست امید ، موجب برآورده نشدن کامل انتظارات بحق مردم شده است .

منتخبینی که خود را با این خواسته بحق تطبیق نداده و مطامع شخصی را بر تعهدات اخلاقی و الزامات کار جمعی و وفای به عهد و میثاق ، با هر توجیهی ترجیح داده اند ، مطرود جامعه خواهند بود.

مردم عقد اخوت با کسی نبسته و تمام اعمال و کردار  منتخبین خود را ، بحق مورد ارزیابی و نقد قرار می‌دهند و اگر اقبالی به لیست امید و اصلاحات چه در مجلس شورای اسلامی و چه در شورای شهر نشان داده اند تنها به جهت امید به آینده ای بهتر و اصلاح امور و رفع فساد و تبعیض و بی عدالتی بوده و لاغیر.

دوره فعلی شورای شهر با جدیت و تلاش مجدانه اکثریت اصلاح طلبان لیست امید و همراهی و همدلی شورای اصلاح طلبان استان توانسته از عملکردی قابل دفاع و شایسته نسبت به دوره قبلی شورای شهر برخوردار باشد، در عین حال در صورت پایبندی تمامی منتخبین لیست امید به تعهدات اخلاقی و میثاق نامه میتوانست دستاوردهای شایسته و مهمتری را در دو سال گذشته به ارمغان آورد.

شهروندان محترم،

دیگر همچون شورای چهارم از فساد سیستماتیک در شهرداری و دستگیریهای گسترده به اتهام فساد مالی خبری نیست .

کاهش هزینه‌های جاری و بدهی های شهرداری به بانکها و بیمه و اشخاص ، عدم جذب نیروی مازاد ، پرهیز از اسراف و تبذیر ، سفرهای غیر ضروری به خارج از کشور و تحمیل هزینه های گزاف به مردم ، کاهش چشم گیر مصوبات هبه ، شفافیت بودجه و مسائل مالی ، ممنوعیت ترک تشریفات مناقصه و مزایده ، کاهش تخریب فضای سبز ، بهینه شدن خدمات شهری ، برنامه ریزیهای اصولی و آینده نگری و ... از ثمرات دوره فعلی و عملکرد شورای شهر با اکثریت لیست امید و همکاری مجموعه خدوم شهرداری تبریز میباشد .

امروز هم گرایی و وحدت نظر و عمل به تعهدات ، مورد انتظار مردم و بخش عظیمی از اصلاح طلبان برای حل معظلات و مشکلات و فساد در ساختارهای کشور بخصوص شهرداری کلانشهر تبریز، می باشد و پیگیری تحقق آن از هر زمان دیگری ضروری و لازم بنظر میرسد.

یکی از لوازم چنین رویکردی، نگاهی مسؤلیت پذیر معطوف به آینده، بدور از مناقشه و منازعه بر سر نظرات شخصی و اولویت قائل شدن به منافع ملی و مردم می باشد که مستلزم همت و اراده و تلاش مضاعف شورای محترم شهر تبریز برای اصلاح سیستم معیوب شهرداری است .

 

هر چند عملکرد شورای شهر تبریز در دوره پنجم نسبت به دوره چهارم موثرتر بوده است لکن تا رسیدن به شان تبریز و مردم شریف آن فاصله بسیار است.

مردم شریف آذربایجان و خاصه تبریز عزیز،

امروز شورای اصلاح طلبان استان بر خود وظیفه می‌داند ضمن صیانت از تک تک آرا ارزشمندتان که بیانگر اعتماد و اعتقاد راسخ به تفکر اصلاح طلبی است ،

حضور آگاهانه و نظارت و پیگیری عملکرد مسئولانه منتخبین خود را ارج نهاده و پاس بدارد.

مصمم هستیم در آینده، ضمن دقت بیشتر در قرار دادن افراد شایسته تر در لیست اصلاح طلبان، پاسخگویی منتخبین را نسبت به عملکردشان بجد پیگیری و مطالبه نماییم .

هدف گذاری شورای اصلاح طلبان استان آذربایجان شرقی، ایجاد شفافیت و نتیجه گیری مثبت و قبول هزینه هر تصمیم و عمل، روشنگری ، و افزایش امید جامعه بسوی آینده است.

به فرمایش امام علی علیه السلام:

إِنَّ مَنْ صَرَّحَتْ لَهُ الْعِبَرُ عَمَّا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ الْمَثُلَاتِ حَجَزَتْهُ التَّقْوَى عَنْ تَقَحُّمِ الشُّبُهَاتِ.

آن کس که از حوادث تلخ و نشیب و فرازها پندآموزد و عبرت از روزگار دستمایه او گردد، در پناه تقوی بیارامد و از فروافتادن در شبهات مصون ماند

شورای اصلاح طلبان آذربایجان شرقی ۹۸/۶/۲۵