به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، نشست هم‌اندیشی مدیران بانک ها و موسسات مالی و اعتباری استان با حضور "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، "اکرم فداکار" معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار، "سیدمسعود عظیمی" معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی استان در سالن کوثر استانداری برگزار شد.‌

استاندار یزد در این نشست گفت: در شرایط فعلی ارتباط بیشتر با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری استان احساس می شد و ‌سعی خواهیم کرد در ماه های آینده ارتباط قوی تر و منسجم تری را با شبکه بانکی استان ایجاد کنیم تا از مسیر آن کارهای خوبی در راستای توسعه استان، ایجاد اشتغال و بهره وری هر چه بهتر از منابع مردم انجام دهیم.

"محمدعلی طالبی" ادامه داد: امیدواریم  مدیران بانک‌ها نیز واقف باشند در شرایطی هستیم که هر کدام از ما در مسئولیتی که قرار داریم چه در بدنه دولت، بخش خصوصی و یا واحد تولید کننده باید همه سعی خود را برای عبور کشور از این وضعیت و تسهیل شرایط برای زندگی بهتر مردم فراهم کنیم.

عالی ترین مقام اجرایی استان از مدیران عامل بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری خواست رفع مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و اقتصادی استان و ایجاد اشتغال جدید که از اولویت های اصلی استان است را در دستورکار خود قرار دهند تا آن چیزی که مردم و مسئولان نظام از استان یزد در ذهنشان به عنوان استانی کارآفرین است که قدر فرصت ها را می داند و از منابع محدود، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد می کند را در صحنه واقعی، جامه عمل بپوشانیم.

"طالبی" خاطرنشان کرد: باید نگاهمان این باشد که با منابع بانکی که در حال پرداخت آن هستیم و هزینه می‌کنیم چه شغل جدیدی در استان ایجاد می شود و این اشتغال ها براساس اولویت استان که تولید ‌شغل برای نیروهای بومی و تحصیل کرده است، ‌باشد.

بانک ها محور توسعه استان باشند

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه بانک‌ها می‌توانند محور توسعه استان باشند، ‌گفت: در حوزه گردشگری که یکی از اولویت های ‌اصلی استان است، ‌بانک ها می توانند بعضی از نیازهای اساسی استان را در حوزه اشتغال پوشش دهند و در بحث صنعت و کشاورزی نیز با کمک بانک‌ها به سمت ایجاد اشتغال برای واحدهایی که نیروی کار بومی تحصیل کرده را به کار می گیرند، حرکت کنیم.

وی ادامه داد: نباید صرفاً به یک سری آمار پرداخت‌ها دلخوش کنیم و بگوییم این قدر تسهیلات پرداخت کرده‌ایم زیرا ارائه تسهیلات یک وسیله است و هدف از پرداخت تسهیلات باید ایجاد شغل در استان باشد.

عالی ترین مقام اجرایی استان افزود: بانک یک بنگاه اقتصادی است ‌و در مفهوم بنگاه اقتصادی باید بانک ها به نوعی جزئی از عناصر توسعه استان در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باشند‌ و ‌خود بانک‌ها در این زمینه ها جهت گیری داشته باشند و چه خوب است که در فعالیت بانک‌های استان توسعه به مفهوم عام و ‌مشتمل بر همه ابعاد خود مورد توجه قرار گیرد.

هیچ رانتی موجب کم توجهی به وصول مطالبات معوق بانکی نشود

"طالبی" با تاکید بر اینکه نباید هیچ رانتی موجب کم توجهی به وصول مطالبات معوق بانکی شود، تصریح کرد: ‌در رابطه با وصول این مطالبات نباید کم کاری انجام دهیم و نمی خواهیم مشاهده کنیم که به عنوان مثال یک فردی که تسهیلات خیلی محدودی گرفته ‌و مشکلات مالی زیادی را دارد، در کنار این مسائل فشار بانک هم برای وصول مطالباتش بیشتر باشد اما وام‌های کلانی هم وجود داشته باشد که کمتر شاید به وصول آن توجه شود.

ضرورت مشارکت بانک‌ها در تکمیل پروژه‌های بزرگ استان

استاندار یزد گفت: بعضی از پروژه های بزرگ استان نیازمند مشارکت بانک‌ها هستند و برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری وجود دارند که بانک های استان در آن سهام‌دار می باشند یا زیرمجموعه بانک ها محسوب می گردند و موجب افتخار بانک خواهد بود که بتواند به اصطلاح پای شرکت ها را برای سرمایه گذاری به استان باز کند و ما هم آمادگی داریم تا در فراهم کردن ظرفیت‌های لازم برای سرمایه گذاری، هر گونه کمک و حمایتی را داشته باشیم.

" طالبی" ادامه داد: در این رابطه لازم است بانک‌های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری استان نیز نقش جد‌ی تری را در روند توسعه استان ایفاء کنند و انتظار داریم بانک‌ها به کادرپروری در بدنه بانک بپردازند، نیروهای مستعد را شناسایی کنند و به آنها میدان و مسئولیت دهند تا نیروی انسانی قوی را برای مجموعه بانک‌ها ایجاد کنیم.

بازه زمانی طولانی مدت پرداخت تسهیلات در بانک‌ها به حداقل کاهش یابد

عالی ترین مقام اجرایی استان تاکید کرد: لازم است بازه زمانی طولانی مدت پرداخت تسهیلات در بانک‌ها به حداقل کاهش یابد و اگر این جهت گیری را بانک‌های استان به درستی داشته باشند، می توانیم یک روزی اعلام کنیم که کمترین پروسه پرداخت تسهیلات را در کشور داریم و به این مهم افتخار کنیم.

وی افزود: انتظار دارم با توجه به دستورالعمل هایی که برای پرداخت تسهیلات وجود دارد، قراردادها، مسائل ارزی و تغییرات پی در پی در برخی بخشنامه ها، اطلاع رسانی و شفافیت این فر‌آیندها به خوبی انجام شود و مردم و سرمایه‌گذاران در رابطه با این مسائل مطلع و توجیه باشند.

استاندار یزد در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در رابطه با مسائل ارزی و مشکلاتی که واحدهای تولیدی استان در این زمینه با آن روبرو هستند، چند روز قبل جلسه‌ای داشتیم و به جمع بندی‌هایی در این رابطه رسیده ایم که مقرر شد پیگیری های لازم از طریق بانک مرکزی صورت گیرد.‌

گفتنی است در ابتدای این نشست تعدادی از مدیران‌عامل بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری به تشریح خدمات بانکی خود به مردم استان‌ پرداختند و در رابطه با ساماندهی مسائل نظام بانکی استان هم‌اندیشی شد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: