به گزارش برنا از اراک ،  بهرام شکوری  در آئین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم ور محلات افزود: میانگین جهانی استخراج سنگ از دخایر معدنی بالای پنج درصد است در صورتی که این شاخص در کشور ایران کمتر از یک درصد است.

وی اظهار داشت: بایستی کار پژوهشی در خصوص صنعت سنگ انجام شود تا با ریشه یابی مناسب، تکلیف مجلس در قانونگذاری و دولت در سیاست گذاری مشخص شود  تا بتوان از ذخایر کشور به نحو مطلوب در جهت ایجاد اشتغال و ارزآوری استفاده کرد.

 رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: ستاد سنگ کشور بایستی احیا شود تا صنعت سنگ توسعه یابد و در این راستا باید بخش دولتی به کمک بخش خصوصی آمده و کمک و مشورت لازم را انجام دهد.

شکوری ادامه داد: تولید سنگ دنیا ۱۴۰ میلیون تن است که سهم کشورهایی مثل چین، هند، ایران و برزیل در این تولید ۷۰ درصد است.

وی با بیان اینکه  سهم تجارت سنگ در دنیا در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۷ میلیارد دلار بوده است، افزود: سهم ایتالیا از این مبلغ ۱۳.۵ درصد، ترکیه ۱۲.۱ درصد، هند ۱۰.۸ درصد، برزیل ۷ درصد و ایران ۱.۱ دهم درصد است.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: میزان ذخایر سنگ ایران، ۳.۴ میلیون تن است که با این میزان می‌توان ۲۰ درصد سهم تجارت سنگ را از آن خود کرد و اشتغال و ارزآوری خوبی را ایجاد کرد.

شکوری تصریح کرد: میزان ضایعات استخراج سنگ از معادن کاهش داشته و با توجه به اینکه امروز تولید منهای ضایعات مدنظر قرار دارد، باید ضایعات را به صفر برسد.

وی بیان کرد: از طرفی بسیاری از شرکت‌ها از ضایعات سنگ در پیکرتراشی و تولید برخی محصولات استفاده می‌کنند.

شکوری ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد از ۱۵ میلیون تن سنگ‌ تولیدی سالیانه در ایران، در داخل کشور فرآوری می شود و در نهایت نزدیک ۱۰ درصد آن به صورت سنگ کوپ یا فراوری شده صادر می‌شود در نتیجه ایران در تولید سنگ کوپ سهم اندکی دارد.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به سهم تولید و صادرات برخی کشورهای دنیا گفت: هند دومین تولیدکننده سنگ دنیا است و ۳۰ درصد سنگ خود را به صورت کوپ و همین میزان  را فرآوری شده صادر می کند و ایتالیا نیز با داشتن ذخایر سنگی، ۲۲ درصد تولید خود را به صورت سنگ کوپ و ۶۰ درصد را فرآوری شده صادر می کند.

شکوری اضافه کرد: با توجه به عملکرد خوب این کشورها در حوزه صادرات باید بررسی‌هایی توسط کارشناسان صورت گیرد تا با رفع مشکلات، میزان صادرات در ایران نیز افزایش پیدا کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: