به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری برنا؛ بیماری ام‌اس (مولیتپل اسکلروزیس) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سیستم اعصاب مرکزی در مغز و نخاع است و گلبول‌های سفید که نقش دفاع از بدن را به عهده دارند، به دلایل نامشخصی، به اشتباه به غلاف‌های عصبی در سیستم عصب مرکزی، به عنوان یک عامل بیگانه، حمله‌ور شده و بیماری آغاز می‌شود.

علامت‌های شایع این بیماری اختلال‌های بینایی شامل تاری دید، دو بینی، حرکات غیرارادی و سریع چشم و به ندرت از دست دادن کامل بینایی، سرگیجه، ضعف و کرختی اندام‌ها، اختلال در حرکات موزون، اختلال‌های حسی شامل گزگز، سوزش، بی حسی و درد است.

معصومه معمارزاده ، با اشاره به اینکه در حال حاضر یک‌هزار و 750 نفر در چهارمحال و بختیاری مبتلا به بیماری ام‌‎اس هستند، اظهار کرد: این تعداد بیمار مبتلا به ام‌اس با آمار علوم پزشکی متفاوت بوده و دلیل آن مراجعه تعدادی بسیاری از مبتلایان به دیگر استان‌ها است.

نایب رییس انجمن حمایت از بیماران خاص چهارمحال و بختباری با بیان اینکه مشخصات یک‌هزار و 330 نفر از مبتلایان در سامانه مربوطه ثبت شده است، افزود: از این تعداد افراد مبتلا به ام‌اس 70 درصد زن و 30 درصد مرد هستند.

معمارزاده ادامه داد: کوچکترین فرد مبتلا به ام‌اس در استان دختر 9 ساله و بزرگ‌ترین آن‌ها یک مرد 57 ساله است.

نایب رییس انجمن حمایت از بیماران خاص چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه بیشتر بیماران مبتلا به ام‌اس در استان مشکلات مالی داشته و این انجمن تنها با شناسایی و برگزاری جلسات مشاوره سعی در تقویت روحیه و ایجاد آرامش بیماران دارد، تصریح کرد: با وجود همراهی و حمایت‌های علوم پزشکی استان در تامین دارو، اما همچنان بسیاری از بیماران در تامین دارو با مشکل مواجه هستند.

وی از علایم بروز این بیماری به سردرد و لرزش‌های مکرر، افتادگی پلک، بی‌حس شدن دست و پا، دوبینی و مشکل در گفتار اشاره کرد و گفت: بیشترین علت بروز این بیماری استرس، داشتن گذشته‌ای نا مطلوب و نگرانی از آینده است.

معمارزاده با اشاره به اینکه مهم‌ترین دلیل تشدید این بیماری مشکلات عصبی است، توصیه کرد که افراد مبتلا به ام‌اس دغده‌های روانی را از خود دور کرده و آرامش را در زندگی حکم‌فرما کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: