به گزارش برنا از اراک حمیدرضا نوازنی در نشست بررسی مشکلات روستاهای شهرستان خمین افزود: نتیجه این دوگانگی مدیریت در مجموعه کوچک روستا، تداخل وظایف، بی اثر کردن عملکرد نهادها و نارضایتی است و حل این مشکل به راهکار وزارت کشور نیاز دارد.

وی با اشاره به رعایت حریم راه‌های مواصلاتی در مناطق روستایی ادامه داد: استان مرکزی در رعایت این حریم مظلوم است چراکه برخی استان‌ها ملزم به رعایت حریم نیستند و این استان با وجود رعایت حد حریم مورد انتقاد قرار می گیرد که این حریم  را رعایت نمی‌کند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی گفت: زمین مورد نیاز برای راه اندازی صنایع کارگاهی در حریم جاده های روستایی براساس بهره وری بیشتر واگذار شود و با اختصاص قطعات کوچک زمین در کنار حریم راه‌ها به این صنایع کارگاهی، زمینه افزایش اشتغال در این مناطق فراهم شود.

نوازنی اظهار داشت: ساختمان صنایع کارگاهی در روستا با توجه به نوع صنعت ساخته شود چراکه واگذاری زمین با متراژ زیاد به این صنایع، سبب هدر رفتن سرمایه می‌شود .
وی با اشاره به وجود لکه صنعتی در مسیر برخی جاده ها، تصریح کرد: با رعایت حریم جاده می توان این لکه های صنعتی را به بهره برداری رساند چراکه به زمین زیادی نیاز ندارند.
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی ادامه داد: توجه ویژه به روستاها و برنامه‌ریزی برای توسعه روستایی علاوه بر افزایش تولید ناخالص ملی، موجب ماندگاری جمعیت مولد به ویژه جوانان و نوجوانان در این مناطق شده و جامعه را از پیامدهای مهاجرت و حاشیه نشینی، مشاغل کاذب، فقر و آسیب‌های اجتماعی می‌رهاند.

نوازنی گفت: راهداری توانایی تملک تمام جاده ها را ندارد و مصرف بودجه دولتی در تملک حریم‌ها انتظار درستی نیست.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: