به گزارش خبرگزاری برنا از سمنان .علینقی حیدریان، ابراز داشت: ۳۳۷ هزار و ۴۰۰ اصله نهال در وسعت ۲ هزار و ۴۱۸ هکتار از مناطق جنگلی استان سمنان کاشته می‌شود که مقدمات برای کاشت درختان از ۲۰ روز پیش شروع شده و با توجه به تغییرات اقلیمی اکنون زمان مناسبی برای کاشت درخت است.

وی ادامه داد: براساس تعریف علمی، استان سمنان دارای جنگل‌های هیرکانی، بیابانی پوشیده از تاغ و سوزنی برگ پوشیده از درختان ارس است  و براساس این تعریف از مجموع ۲ هزار و ۴۱۸ هکتار وسعت در نظر گرفته برای جنگل‌کاری دراستان، در وسعت ۱۶۸ هکتار  در چهار شهرستان شاهرود، دامغان، میامی و مهدیشهر با کاشت درختان بادام‌کوهی، اورس، فندق، گلابی وحشی و زرشک اقدام به کاشت می‌شود.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان بیان کرد: در وسعت ۱۶۸ هکتار در نظر گرفته‌شده برای جنگل‌کاری، ۵۲ هزار و ۴۰۰ اصله درخت کاشته می‌شود.

وی یادآور شد:۲ هزار و ۲۵۰ هکتار از مجموع ۲ هزار و ۴۱۸ هکتار وسعت در نظرگرفته شده برای جنگل‌کاری، مربوط به جنگل‌های بیابانی است که در هفت شهرستان استان سمنان  به جز مهدیشهر درختچه‌های تاغ کاشته می‌شود.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تصریح کرد: ۲۸۵ هزار اصله نهال تاغ در تاغزارهای استان کاشته می‌شود که تمامی نهال‌ها در استان تهیه شده است.

وی خاطرنشان کرد: تمام نهال‌های آماده کاشت در جنگل‌های استان به جز زرشک و فندق در استان سمنان تهیه شده است.

حیدریان اظهار داشت: درختکاری در وسعت ۲ هزار و ۴۱۸ هکتار از عرصه‌های جنگلی استان با کمک مشارکت بهره‌برداران، مرتعداران، سازمان‌های مردم نهاد، بسیج و شهرداری‌ها و شرکت‌های تعاونی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: درختان کاشته شده در جنگل‌های هیرکانی و سوزنی برگ نیازمند آبیاری نیست و تنها نیازمند نگهداری و مراقبت است که براساس تفاهم‌نامه امضا شده مراقبت بر عهده بره‌برداران است.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: نهال تاغ نیازمند ۲ سال آبیاری و مراقبت است که این مراقبت و آبیاری به به پیمانکار سپرده شده است و بعد از ۲ سال درختچه‌های تاغ با محیط سازگار می‌شود.

از ۹.۷ میلیون هکتار از عرصه های طبیعی استان سمنان، ۳۵۲ هزار هکتار مناطق جنگلی و ۳.۷ میلیون هکتار مرتع و ۵.۲ میلیون هکتار بیابان است.

از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، ۵۸ هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، ۱۵۰ هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و ۱۴۴ هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: