به گزارش برنا از اراک ، سید علی آقازاده در همایش فرش دست‌بافت استان مرکزی در اراک با بیان اینکه تقویت ارتباط بخش خصوصی با دولتی و حل چالش‌های داخلی راه غلبه بر تحریم‌های ظالمانه است، افزود: اصالت فرش استان مرکزی در جهان شناخته شده است و نباید اجازه داد تحریم‌ها به صادرات این هنرصنعتلطمه وارد کند.
وی ادامه داد: دولت با وجود محدودیت منابع مالی از هیچ کمکی به حوزه فرش دریغ ندارد و تنها در سال گذشته بیش از ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات به فعالان این حوزه پرداخت شد.
استاندار مرکزی اضافه کرد: همچنین بیش از سهم یلیون دلار فرش دست‌بافت پارسال از این استان به نقاط مختلف جهان صادر شد و باید زیرساخت‌های صادرات هر چه بیشتر این کالا را فراهم شود.
آقازاده بیان کرد: ۶۴ کارگاه تولید فرش دست‌بافت در استان مرکزی فعال است و در مجموع بیش از ۳۰ هزار بافنده در این استان فعالیت می‌کنند که شمار قابل توجهی از آنان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.
وی بیان کرد: صنعت فرش از دیرباز در استان مرکزی منبع درآمد ارزشمندی برای مردم بوده اما، این هنر صنعت در سال‌های اخیر با مشکلاتی مواجه شده که بخش دولتی و خصوصی باید دست در دست یکدیگر داده و مشکلات را گره‌گشایی کنند. 
استاندار مرکزی گفت: در گذشته‌ای نه چندان دور صنعت فرش دست‌بافت ایران به‌خصوص استان مرکزی در همه نقاط دنیا شناخته شده بود و صادرات این هنرصنعت نقش موثری در بالا بردن تولید ناخالص ملی داشت و اکنون نیز مسوولان صنعتی و فرهنگی باید نسبت به احیای موقعیت فرش ایرانی بیش از پیش بکوشند. 
وی افزود: احیای فرش دست‌بافت استان مرکزی با نقش‌آفرینی بیشتر و تربیت هنرمندان ماهرو قوی‌تر  این هنر شناخته شده ایرانی  که ریشه در تمدن ایران زمین دارد حاصل می‌شود

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: