به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبیف محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی با اشاره به آغاز تبلیغات نامزدها اظهار داشت: وعده‌هایی که نامزدهای انتخاباتی در زمان تبلیغات می‌دهند، در اذهان مردم ثبت و ضبط می‌شود.

وی تاکید کرد: نامزدهای انتخاباتی بر اساس برنامه‌هایی که دارند، قول‌هایی به مردم می‌دهند که مطالبه ایجاد می‌کند لذا باید این نکته را در نظر داشته باشند که از دادن  وعده‌های غیر قانونی که در چارچوب وظایف نماینده نیست، خودداری کنند. وی گفت: از آن جایی نمایندگان باید پاسخگوی مطالبات مردم باشند، لذا وعده‌هایی که می‌دهند باید قابلیت اجرا و تحقق داشته باشد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به پایان مهلت هفت روزه نامزدها برای تبلیغات در ساعت هشت صبح روز پنجشنبه یکم اسفند تصریح کرد: به همه نامزدها و هواداران‌شان توصیه می‌شود فصل ششم و هفتم قانون انتخابات را مطالعه و با رعایت اصول اخلاقی و اسلامی از تخریب یکدیگر خودداری کنند.
معتمدیان با اشاره به این که قانون شفافیت مالی و هزینه‌های انتخاباتی چند روز پیش از مجلس به دولت و از طریق دولت به استان‌ها ابلاغ شده است افزود: این قانون ۱۲ ماده دارد و طبق مواد ۷ و ۸ این قانون؛ نامزدها باید پس از افتتاح حساب نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، مشخصات آن را به فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه اعلام کنند، سپس فردی را به عنوان نماینده مالی خود تعیین کرده و مشخصات وی را تا پیش از شروع زمان تبلیغات به فرمانداری‌ها اعلام کنند. وی ادامه داد: بر اساس این قانون، سقف هزینه‌کرد نامزدهای انتخاباتی برای هر منطقه به طور کامل مشخص می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی به تشریح ماده ۵۹ قانون انتخابات پرداخت و گفت: طبق قانون، انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صدا و سیما، میز خطابه نمازجمعه یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها، ادارات، شرکت‌های دولتی، مؤسسات وابسته به دولت، شهرداری‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آن‌ها و نهادها و مؤسساتی که از بودجۀ عمومی (به هر مقدار) استفاده می‌کنند و نیز دراختیارگذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب، مجرم شناخته می‌شود.
معتمدیان عنوان کرد: بر اساس۲ تبصره ذیل این ماده قانونی، موسسات و نهادهایی که دارایی آنان از اموال عمومی است، همانند بنیادمستضعفان، مشمول این ماده بوده و همچنین نشریات و مطبوعات متعلق به سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، ادارات، نهادها و مؤسسات یاد شده در متن این ماده، حق تبلیغ برای نامزدهای انتخاباتی را ولو به‌صورت درج آگهی ندارند.
وی با تاکید بر این که همه نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آنها ملزم به رعایت قانون و مقررات هستند، افزود: مردم هرگونه تخلفی را مشاهده می‌کنند، برای بررسی و ممانعت از ادامه آن، در اسرع وقت منعکس کنند.
وی یادآور شد: براساس ماده ۲۵ قانون انتخابات، وزارت‌کشور، مأمور اجرای قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده و مسوول حسن جریان انتخابات است بدین‌منظور می‌تواند ‌مأمورانی برای بازرسی و کنترل جریان انتخابات به حوزه‌های انتخابیه، شعب ثبت‌نام و اخذ رأی اعزام کند.

وی گفت: علاوه بر این هیچ سازمان یا دستگاهی جز وزارت‌کشور و شورای نگهبان تحت عنوان اجرای قانون انتخابات یا نظارت، مجاز نیست در امر انتخابات‌ دخالت و یا مأموران و بازرسانی اعزام کند.
استاندار خراسان جنوبی از رقابت ۷۰ نفر در استان برای چهار کرسی در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: براساس آخرین آمار وزارت کشور، واجدین شرایط رأی دادن در استان ۵۶۴ هزار و ۹ نفر هستند.
معتمدیان افزود: در مرحله نخست نام‌نویسی متقاضیان، ۱۲۷ نفر برای رقابت در این دوره انتخابات شرکت کردند و در نهایت ۷۰ نفر در چهار حوزه انتخابیه اصلی و ۲۲ حوزه فرعی استان تأیید صلاحیت شده‌اند.
وی با اشاره به این که ستاد انتخاباتی استان از دهم اردیبهشت‌ماه تشکیل شد تا فرآیند انتخابات را دنبال کند تصریح کرد: در این دوره از انتخابات، ۶۷۷ شعبه اخذ رأی در استان فعال می‌شود که به نسبت دوره قبل، تعداد ۷۱ شعبه بیشتر است.
وی اظهار داشت: علت افزایش تعداد شعب، ارائه خدمات بهتر به مردم، معطل نشدن مردم در زمان رأی‌گیری و کم شدن میزان خطاهای ناشی از خستگی عوامل اجرایی است.معتمدیان با اشاره به این که تعرفه انتخاباتی هم به اندازه کافی تأمین شده و در اختیار فرمانداری‌ها قرار می‌گیرد، افزود: در این دوره از انتخابات، احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: برای تأمین زیرساخت‌های لازم در این زمینه هم ۷۹۸ دستگاه احراز هویت تأمین شده که در اختیار شعب اخذ رأی قرار می‌گیرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: