به گزارش برنا از اراک ، دکتر سید محمد جمالیان افزود: این مهم از هفته گذشته در مراکز جامع سلامت شهر و روستا آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.

وی بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد از جمعیت خمین و ۲۰ درصد از جمعیت زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ساوه نیز غربالگری شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی ادامه داد: در راستای اجرای این طرح، ابتدا گروه‌های پرخطر و سپس گروه‌های عادی خطر سنجی شدند که ۹۴ مورد مشکوک شناسایی شده و درمان ۲۰ مورد آغاز شده است.

دکتر جمالیان اظهار داشت: مردم می‌توانند اگر احساس علایم مشکوک به کرونا ویروس دارند، پرسش نامه‌ای که در سایت salamat.gov.ir قرار داده شده را تکمیل کنند و پزشکان در صورت نیاز با آنها تماس می‌گیرند و پیگیر وضعیت می‌شوند.

وی عنوان کرد: در تمام روزهای تعطیل، مراکز جامع سلامت شهری باز است و در روستاها اگر مرکزی بسته باشد در روستای مجاور باز است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی افزود: ترخیص بیماران کرونا با موازین علمی و شرایط استاندارد انجام می شود و از ابتدای درگیری ۸۴۶ مورد قطعی به این بیماری در استان مرکزی تاکنون، ۵۰۹ بیمار ترخیص شده‌اند.

دکتر جمالیان عنوان کرد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان مرکزی، نگرانی‌هایی در مورد شهرستان‌های ساوه و دلیجان بود که با اقدامات به موقع دانشگاه و پیگیری‌های مدیریت ارشد استان وضعیت این دو شهرستان مطلوب شده است.

وی گفت: نقاهتگاه‌ها بسیار کمک کننده بود زیرا در ساوه نزدیک بود سه بیمارستان درگیر شوند اما با همان ۲ بیمارستان وضعیت به ثبات رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی ادامه داد: در حال حاضر نگرانی اصلی سفرهای نوروزی است که آرامشی را که ایجاد شده در استان برهم بزند و اگر این اتفاق رخ دهد، وضعیت بحرانی می‌شود.

دکتر جمالیان بیان کرد: زیرا این موج می‌تواند از روستاها شروع شود و کنترل آن در روستاها بسیار سخت است.

وی گفت: در روستاها کسانی زندگی می‌کنند که جزو افراد مسن و گروه پرخطر طبقه‌بندی می‌شوند و فرزندان این افراد از شهرهای تهران، قم و سایر شهرها به دیدن پدر و مادران و اقوام خود می‌آیند و طبق آمارها تعداد مسافران زیاد است اما نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک تاکید کرد: انتظار است فرزندان در این موقع بحرانی این دید و بازدید و مسافرت را کنار گذارند زیرا ممکن است ناقل باشند و علایمی نداشته باشند و باعث آسیب شوند.

دکتر جمالیان یادآور شد: تمام مراکز درمان دولتی استان مرکزی به صورت ۲۴ ساعته فعال است و در بیمارستان‌های امیرکبیر، امیرالمومنین(ع)، طالقانی و کلینیک‌های شهرستان اراک هیچ بیمار کرونایی بستری نشده است و مردم می‌توانند با خیال راحت مراجعه کنند و بیمارستان‌های خصوصی نیز همه فعال هستند و در سایت دانشگاه علوم پزشکی اراک دفترچه‌ای بارگذاری شده که ساعات کاری مراکز خصوصی در کنار مراکز دولتی تعیین شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: