به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ آیت الله رسول فلاحتی با عرض تبریک و تهنیت به مناسبت عید سعید فطر اظهار کرد: عید فطر یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان در تاریخ اسلام است.

وی، پرداخت زکات فطره بر هر فرد مسلمانی را واجب عنوان کرد و افزود: زکات فطره هر نفر معادل ۳ کیلوگرم قوت قالب گندم، برنج، ذرت، خرما یا کشمش است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه دفتر رهبر معظم انقلاب مبلغ زکات فطره براساس گندم را ۹ هزار تومان اعلام کرده است، تصریح کرد: اکثر مراجع نیز اینگونه بیان کردند و هر کیلوگرم گندم ۳ هزار تومان است و ۳ کیلوگرم مبلغ ۹ هزار تومان می شود البته بهتر است ۱۰ هزار تومان در نظر بگیرند.

آیت الله فلاحتی بر پرداخت زکات فطره در اسرع وقت تاکید کرد و گفت: فقها معتقدند زکات فطره قبل از اقامه نماز عید فطر به نیازمند رسانده شود اما اگر توفیق حاصل نشد می توانند پس از اقامه نماز عید فطر پرداخت کنند.

وی با اشاره به اینکه مستحب است زکات فطره از قوت غالب پرداخت شود، بیان کرد: در شمال کشور بیشتر مردم برنج مصرف می کنند و مستحب است البته واجب نیست که انسان قوت غالبی را بیشتر مصرف می کند، محاسبه و پرداخت کند.

نماینده ولی فقیه در گیلان یادآور شد: معمولا خانواده ها هنگام افطار نان و در سحر برنج مصرف می کنند بنابراین اگر خانواده ای به عنوان مثال ۴ نفری هستند بهتر است زکات فطره ۲ نفر را گندم و ۲ نفر دیگر را برنج محاسبه و پرداخت کنند.

آیت الله فلاحتی، زکات فطره گندم برای دو نفر را ۲۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: نرخ هر کیلوگرم برنج ایرانی به طور متعارف ۲۰ هزار تومان است، به ازای ۳ کیلوگرم برای هر نفر ۶۰ هزار تومان می شود بنابراین زکات فطره برنج برای دو نفر ۱۲۰ هزار تومان است و با احتساب ۲۰ هزار تومان زکات فطره برای ۲ دو نفر برای یک خانواده ۴ نفری زکات فطره، ۱۴۰ هزار تومان می شود.

وی با بیان اینکه برخی خانواده ها از برنج خارجی استفاده می کنند، خاطرنشان کرد: نرخ هر کیلوگرم برنج خارجی ۱۵ هزار تومان است و ۳ کیلوگرم مبلغ ۴۵ هزار تومان می شود.

کفاره، روزی ۳ هزار تومان

امام جمعه رشت به کفاره روزه ماه رمضان در سال جاری اشاره کرد و گفت: ممکن است فردی به دلیل بیماری نتوانسته در ماه رمضان روزه بگیرد و توفیق روزه گرفتن تا ماه رمضان سال آینده را پیدا نکند و در این صورت روزه بر او واجب نیست و تنها باید کفاره پرداخت کند.

آیت الله فلاحتی با اشاره به اینکه کفاره برای هر نفر روزانه ۳ هزار تومان است، اظهار کرد: اگر ماه رمضان را ۳۰ روز در نظر بگیریم، کفاره ۹۰ هزار تومان است و این مبلغ کفایت می کند البته توصیه می کنیم یکصد هزار تومان پرداخت شود.

وی یادآور شد: ممکن است دفتر بعضی مراجع مبلغ کفاره را ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کنند و هر مقداری که دفاتر مراجع بگویند، قبول است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: