به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ علی فتح اللهی، در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان رشت با تاکید بر اینکه باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرد، اظهار داشت: می توان پیش از وقوع بحران، با برنامه ریزی مناسب و مدون از پیامدهای بعدی جلوگیری کرد و یا آنها را کاهش داد.

وی با بیان اینکه حوادث و بحران ها می توانند طبیعی و یا ناشی از بی تدبیری و برنامگی انسان ها باشد، خاطرنشان کرد: رخداد انواع بلایای طبیعی در شهرستان های استان گیلان، نشان دهنده این است شهرستان های ما همواره می توانند آبستن وقوع حوادث مختلفی باشند.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر لزوم وجود بانک اطلاعاتی جامع در خصوص ماشین آلات موجود، افزود: علاوه بر به روز رسانی و رفع نواقص و معایب ماشین آلات، باید نسبت به تهیه یک بانک اطلاعاتی کامل که شامل اطلاعاتی چون تعداد، نوع ، کارایی ماشین آلات و آدرس و شماره تماس رانندگان باشد، اقدام نماییم تا در زمان بروز حوادث بتوانیم در سریع ترین زمان ممکن به عادی سازی شرایط بپردازیم.

مهندس فتح اللهی، شناسایی نقاط آسیب پذیر شهرستان را از سوی دستگاه مرتبط بسیار حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: همه دستگاه ها باید نسبت به شناسایی مشکلات و آسیب های حیطه کاری خویش، اشراف بیشتری داشته باشند و از این رو می توان با پیش بینی مناسب، مدیریت شایسته و صرف اعتبارات موجود، اقدام مورد نیاز را در خصوص رفع یا کاهش مشکلات انجام داد.

فرماندار شهرستان رشت، شناخت محدودیت ها و استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس را دو مقوله مهم در خصوص پیشبرد امور مدیریت بحران دانست و افزود: استفاده از توان کاری نمایندگان و جذب اعتباراتی که از طریق ملی و زمینه های مختلف برای شهرستان در نظر گرفته می شود و همچنین تلفیق اهداف و دیدگاه های مدیریتی در دو مبحث پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، باعث کاهش پیامدهای ناشی از این بلایا می شود. 

فرماندار شهرستان رشت استفاده از تجربیات سالیان گذشته را در مدیریت بحران های آتی بسیار کارگشا خواند و اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش زیادی از ارائه خدمات عمومی به سایر شهرستان های استان از مجرای شهر رشت انجام می شود، باید دقت شود هر گونه اختلال در راه های مواصلاتی و دیگر زیرساخت های مرکز استان، موجب ایجاد بحران در سایر شهرستان ها نیز خواهد شد.

گفتنی است آقایان کوچکی نژاد، احمدی و آقازاده نمایندگان مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل بحران ستانداری گیلان و مدیر کل هواشناسی گیلان از جمله میهمانان ویژه این جلسه بودند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: