به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ فرهاد دلق‌پوش صبح امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار گیلان در استانداری گیلان با اشاره به مباحث مربوط به کمبود روغن نباتی در سطح ملی اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان همواره سهمیه مشخصی از روغن نباتی برای گیلان در نظر گرفته شد که بخشی از آن صرف و بخشی از این سهمیه نیز حفظ شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه بیش از 300 تُن‌ روغن در ماه مبارک رمضان برای اصناف و 225 تُن برای خانوارهای گیلانی توزیع شد خاطرنشان کرد: سهمیه مرغ منجمد استان نیز 350 تُن بوده که 92 تُن در شهرستان‌ها توزیع شد البته 350 تُن برای توزیع در مرحله بعد لحاظ شد.

دلق‌پوش با اشاره به نوسانات توزیع مرغ گرم در استان بین 170 تا 180 تُن خاطرنشان کرد: امسال 44 کشتارگر از اتحادیه صنفی پروانه کسب دریافت کردند و اسامی آن‌ها جهت تامین مرغ به دامپزشکی و جهاد کشاورزی اعلام شد البته قیمت دام سنگین و سبک نیز در کل کشور با افزایش قیمت همراه بوده است.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ زنده و تازه کشتار در سایر استان‌ها بالاتر از نرخ گیلان به‌تصویب رسیده است اظهار داشت: استان گیلان به‌جهت اینکه یکی از تامین‌کنندگان مرغ است، این محصول با نرخ کمتر از سایر استان‌ها و هر کیلوگرم مرغ با نرخ 19 هزار و 100 به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد.

دکتردلق‌پوش با اشاره به اینکه نگرانی از حیث کمبود روغن در حوزه اصناف، صنعت و خانوار در گیلان وجود ندارد بلکه روغن به مقدار لازم در کارخانجات استان موجود است خاطرنشان کرد: درحال حاضر بیش از 31 هزار تُن روغن خام از محل ذخایر راهبردی در اختیار کشور قرار دارد.

وی با اشاره به پیش‌بینی 20 هزار تُن سهمیه روغن برای صنف و صنعت در سطح ملی خاطرنشان کرد: سهمیه گیلان در حوزه صنایع و صنعت حدود 550 تُن است و سهمیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح ملی برای توزیع روغن نیز حدود 20 هزار تُن‌ است که سهمیه فروشگاهی در گیلان 640 تُن است و توزیع آن آغاز شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به ضرورت برخورد جدی با هرگونه احتکار و گرانفروشی در استان ابراز داشت: روغن خام در کارخانجات گیلان موجود است و خوشبختانه یکی از استان‌های دارای کارخانجات تولید روغن هستیم و می‌توانیم نیاز استان و شهرستان‌ها را در این حوزه تامین کنیم.

دلق‌پوش با بیان اینکه سهمیه روغن شهرستان‌ها براساس شاخص‌ها توزیع شده است تصریح کرد: هم‌اکنون روغن و مرغ به‌تناسب درخواست بخشداران در سطح شهرستان رشت در حال توزیع است و بازرسان مقیم هم در کارخانجات استان حضور دارند تا نظارت‌ها به‌طور جدی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه بازرسی و نظارت در سطح شرکت‌های پخش و توزیع روغن باید با پیگیری و همکاری فرمانداران در سطح شهرستان‌ها انجام شود عنوان کرد: ذخایر لازم برای تامین اقلام اساسی و کالاهای اساسی در کل کشور وجود دارد و کمبودی نیست اما جو روانی موجود همواره مشکلاتی ایجاد می‌کند.

2222222222

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: