به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ در این نشست، دکتر ارسلان سالاریرئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه استان گیلان 3.2 جمعیت کشور را دارا است، اظهار کرد: نرخ سالمندی افراد 65 سال و بالاتر،  8.9 درصد  و نرخ سالمندی افراد 60 سال و بالاتر  13.25 درصد است، ازاین‌رو  ما پیرترین استان کشور هستیم.
 
وی با بیان اینکه بیشتر سالمندان استان بی‌سوادند و میزان بی‌سوادی در زنان بیشتر از مردان و در روستا بیشتر از شهر است، افزود: درصد تاهل در مردان سالمند، بیش از 2 برابر زنان سالمند و در شهر و روستا تقریباً برابر است.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بیشترین سالمندان در گروه سنی 69-60 سال قرار دارند، گفت: 31درصد مردان سالمند شهری و 52درصد مردان سالمند روستایی، همچنان شاغل‌اند.
 
دکتر آبتین حیدر زاده- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با اشاره به مطالعه‌ای که در خصوص سالمندان گیلانی انجام‌شده، اظهار کرد: 16.2 درصد سالمندان شهری و 8.6 درصد سالمندان روستایی، فاقد پوشش بیمه‌ای بودند.
 
وی با اشاره به مشکلات سالمندان گیلانی گفت: عمده مشکلات مطرح‌شده در سالمندان، مشکلات مالی، بهداشت و سلامتی و حمل و نقل است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه 64 درصد سالمندان شهری و 55 درصد سالمندان روستایی حداقل یک‌بار در ماه به پزشک مراجعه می‌کنند، گفت: 18 درصد سالمندان شهری و 17درصد سالمندان روستایی در سال حداقل یک‌بار به دلیل بیماری یا حادثه در بیمارستان بستری‌شده و شایع‌ترین علت بستری در بیمارستان نیز قلبی و عروقی و کاتاراکت(آب مروارید) بوده است.
 
دکتر حیدرزاده با بیان اینکه بیش از دو سوم سالمندان استان حداقل به یک بیماری مبتلا هستند ، افزود: بیش از دو سوم سالمندان به دلیل بیماری، دارو مصرف می‌کنند و بیش از نیمی از آنان، روزانه حداقل سه دارو مصرف می‌کنند.
 
در این نشست استانی، علاوه بر مسئولان حوزه سلامت سالمندی گیلان، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت و همچنین کارشناسان و صاحب‌نظران در این حوزه نیز به‌صورت ویدیو کنفرانس حضور داشتند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: