به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ ورزش الکترونیک که با نام Esport نیز شناحته می شود به نوعی رقابت که از طریق بازی های ویدئویی/ رایانه ای صورت می پذیرد گفته می شود.

در حال حاضر قریب به یک میلیارد نفر درگیر بازی‌های رایانه‌ای در سراسر جهان هستند و ورزش های الکترونیک جای خود را در میان رویدادهای ورزشی جهانی باز کرده است تا جایی که کمیته بین المللی المپیک نیز در حال بررسی برای پیوستن این رشته ورزشی به المپیک می باشد.

امروزه مسابقات ورزشهای الکترونیک بسیار شبیه رویدادهای ورزش قهرمانی برگزار می شود. بازیکنان باید از قوانین و مقررات خاصی پیروی کنند و داوران، بازی ها را به طور رسمی قضاوت می کنند. گزارشگران به طور تخصصی بازی ها را گزارش کرده و توضیح می دهند.

به دلیل تبدیل شدن صنعت ورزش های الکترونیک به عنوان یکی از موفق ترین رشته های ورزشی دنیا، مسابقات بزرگ این ورزش مانند مسابقات جهانی Legends of League و Dota2 و ... برای میلیون ها نفر بصورت آنلاین پخش می شود. بازیکنان حرفه ای که در این مسابقات شرکت می کنند، عضو تیم هایی اسپانسر شده می شوند و جوایز نقدی بزرگی نیز برای این بازی ها به برندگان اعطا می گردد و مسابقاتشان توسط میلیون ها طرفدار در سراسر جهان دیده و دنبال می شوند، شرکت های بزرگ پخش زنده این مسابقات مثل توییچ، به بینندگان این امکان را می دهند تا به تماشای مستقیم بازی ها توسط گیمرهای مورد علاقه شان، بپردازند.

ایران جزء اولین کشور‌هایی بود که بازی‌های رایانه‌ای را به عنوان رشته‌ای ورزشی در مرداد سال ۱۳۸۵ به رسمیت شناخت و با نام انجمن بازی های رایانه ای تحت پوشش فدراسیون ورزش‌های همگانی شروع به کار کرد، که بعد ها در سال ۱۳۹۰ با توجه به درخواست عضویت انجمن در فدراسیون جهانی ورزش‌های الکترونیک (IESF) ، نام انجمن نیز به انجمن ورزش های الکترونیک ایران (IRESA) تغیر یافت.

کمیته ورزش های الکترونیک استان گیلان نیز در سال 1399 تحت نظارت هیات ورزش های همگانی استان گیلان و با هدف معرفی این رشته به عنوان یک ورزش در جامعه، اﯾﺠﺎد ﯾﮏ ﻣﺤﯿﻂ رﻗﺎﺑﺘﯽ ﺳﺎﻟﻢ ﺑﺮای ﺟﻮاﻧﺎن و نوجوانان و غنی سازی اوقات فراغت آنان و همچنین شناسایی و ساماندهی تیم‌ها و ورزشکاران این رشته و پرورش استعداد آنان ﺟﻬﺖ دﺳﺖ ﯾﺎﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ ﻫﺎی ملی و ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠلی در استان تاسیس گردید.

 

دکتر محمد جواد تقوی _ مسئول کمیته ورزش الکترونیک هیات ورزشهای همگانی گیلان

index

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: