به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان" هوشنگ افشاری ،میزبانی چهارمین اجلاس جهانی اسب کاسپین را نتیجه 13 سال تجربه برگزلری جشنواره ملی دانست و گفت: در پنجاهمین سالگرد معرفی اسب کاسپین پس از آمریکا ، انگلستان و سوند ، ایران چهارمین کشور و استان گیلان میزبان این رویداد مهم جهانی است.

ریس هیأت سوارکاری استان گیلان  هدف از برگزاری این جشنواره را کشف نژادهای خالص اسب کاسپین ، ورزش سوارکاری ، آموزش به کودکان و نوجوانان ، ژنتیک و تکامال یاد کرد و گفت: همایش بین‌المللی اسب کاسپین حرکتی  بسیار موثر برای شناساندن این نژاد در منطقه و جهان  به عنوان زادگاه اسبچه خزری می باشد.

وی از حضور و سخنرانی اساتید برجسته ای از کشور های  ایران ، انگلستان ، امریکا، استرالیا،کانادا و سوئد خبرداد و افزود : دراین اجلاس  آخرین مقالات ،تحقیقات علمی و کارگاههای آموزشی مربوط به اصیل ترین نژاد اسب کاسپین جهان ارائه می شود.

ریس هیأت سوارکاری استان گیلان رونمایی از کتاب انصاب ایرانی اسب کاسپین برای نخستین‌بار اشاره کرد و گفت: از دیگر دستاوردهای این همایش برپایی نمایشگاه‌های مرتبط و معرفی سایر نژادهای اسب ایرانی، عکس، نقاشی، سفال‌گری وکتب اسب کاسپین است.

هوشنگ افشاری قدمت اسب کاسپین را بیش از شش هزار سال عنوان کرد و گفت: اسب کاسپین را خانم لوئیز فیروز 50 سال قبل از کشور ایران به جهانیان شناساند و پس از آن با بررسی های علمی روشن شد که پیشینه وجود این اسب در کرانه دریای خزر به قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

جشنواره زیبایی اسب کاسپین روز 18 شهریور 94 در ۹ رده سنی برگزار خواهد شد و اسطوره زیبائی  بر اساس بالاترین امتیاز کسب شده از اسب های ۴ سال به بالا انتخاب می‌شوند.

 گفتنی است : این همایش با تلاش جهاد کشاورزی، فدراسیون سوارکاری، منطقه آزاد ،اداره کل ورزش و جوانان ، سازمان میراث فرهنگی ، هیئت سوارکاری استان گیلان و مشارکت فعالان انجمن بین‌المللی اسب کاسپین و متخصصان از 16 کشور دنیا برگزار می‌شود.