به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان : محمد احمدی پور با بیان اینکه نام نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در گیلان همزمان با سراسر کشور از بیست و هشتم آذر ماه آغاز و تا روز جمعه چهارم دی ادامه یافت گفت : در مدت مهلت هفت روزه ثبت نام 368 نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی در گیلان نام نویسی کردند.

وی گفت : از این تعداد 335 نفر معادل 91 درصد مرد و 33 نفر معادل 9 درصد زن هستند.

رئیس ستاد انتخابات استان گیلان با بیان اینکه در دوره‌ی نهم مجلس شورای اسلامی 202 نفر ثبت نام کرده بودند گفت : تعداد ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در گیلان 82 درصد بیش‌تر از مدت مشابه دوره‌ی گذشته است.

محمد احمدی پور با اشاره به نام نویسی 7 زن در دوره‌ی گذشته‌ی ثبت نام مجلس در استان گفت : ثبت نام بانوان در این انتخابات نیز حدوداً 5 برابر شده است.

وی گفت : تعداد ثبت نام کنندگان داوطلبی حوزه‌های انتخابیه گیلان به ترتیب بیش‌ترین تعداد شامل رشت با 97 نفر، لاهیجان و سیاهکل 38 نفر، آستارا 34 نفر، رودسر و املش 30 نفر، تالش، رضوانشهر و ماسال 30 نفر، لنگرود 30 نفر، آستانه اشرفیه 25 نفر، رودبار 25 نفر، بندرانزلی 24 نفر، فومن و شفت 19 نفر و صومعه سرا 16 نفر است.

رئیس ستاد انتخابات استان گیلان گفت : روند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی توسط هیات های اجرایی از امروز  آغاز و تا 14 دی ماه ادامه خواهد داشت و مراتب رد صلاحیت داوطلبان توسط هیات های اجرایی توسط فرماندار حوزه انتخابیه اصلی 15 دی ماه ابلاغ می شود. 

محمد احمدی پور گفت : داوطلبان رد صلاحیت شده در هیات های اجرایی از تاریخ 16 تا 19 دی ماه فرصت دارند به هیات نظارت استان شکایت کنند.

وی افزود :  همچنین هیات نظارت استان ،  صلاحیت ها کلیه داوطلبان و شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده در هیات های اجرایی را در تاریخ  20 تا 26 دی ماه بررسی می کند. 

وی گفت :روند دریافت شکایت از داوطلبان رد صلاحیت شده و اظهارنظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در خصوص کلیه داوطلبان و اعلام آن به وزارت کشور از 27 دی تا 16 بهمن ماه خواهد بود. 

وی گفت : زمان دریافت شکایت از داوطلبانی که در مراحل قبل تایید و توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده اند، از 17 تا 19 بهمن ماه خواهد بود و شورای نگهبان از 20 تا 26 بهمن به شکایات رسیدگی می کند. 

رئیس ستاد انتخابات گفت : اسامی قطعی نامزدها نیز 27 بهمن ماه به وزارت کشور اعلام می شود و انتشار اسامی آنان توسط فرمانداران 28 بهمن ماه خواهد بود و  تبلیغات انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از 29 بهمن ماه تا 5 اسفندماه انجام می شود . 

محمد احمدی پور همچنین با بیان اینکه بررسی صلاحیت داوطلبان خبرگان رهبری از فردا  در شورای نگهبان آغاز می شود افزود : اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس خبرگان رهبری پس از اعلام شورای نگهبان ؛ 21 بهمن توسط وزارت کشور به فرمانداری های حوزه های انتخابیه اصلی منتشر می شود و تبلیغات داوطلبان این انتخابات نیز از 22 بهمن ماه تا 5 اسفند ادامه خواهد داشت. 

وی با بیان اینکه نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز 6 اسفند ممنوعیت تبلیغات خواهند داشت گفت : جمعه هفتم اسفند ماه نیز زمان برگزاری انتخابات است .