به‌گزارش خبرگزاری برنا از گیلان و به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان، این همایش به‌بهانه‌ی هفته‌ی نجوم و ‌درراستای اجرای فعالیت‌های علمی کانون که ‌به‌منظور پرورش حس دینی مخاطبان، افزایش تعامل و همکاری با دیگر دستگاه‌های فعال درحوزه‌‌ی علم و فن‌‌آوری و به‌‌تبع آن جذب و پایدار‌سازی اعضای ‌کودک و نوجوان صورت‌می‌گیرد، برنامه‌ریزی و اجرا‌شد.

برهمین اساس مرکز فرهنگی هنری شماره 3 رشت میزبان، کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها شد، تا دراین گذر ضمن تشریح‌فعالیت‌های صورت‌گرفته و تبیین چشم‌انداز ‌برنامه‌ها، بستری مناسب برای تعامل افزون‌تر با مسوولان و خانواده‌ها فراهم‌شود.

درهمین زمینه برپایی نمایشگاهی از دست‌آورد‌های اعضا و مربیان در دستورکار قرار‌گرفت و برگزاری کارگاه‌های علمی، چهره‌آرایی نجومی و بخش کلیپ فعالیت‌های علمی،‌ مخاطبان را بیش از پیش با فعالیت‌های هدف‌مند‌کانون آشنا‌کرد.

هم‌چنین اجرای فعالیت کتاب‌محور اعضای نوجوان کانون که با نمایش برگرفته از کتاب «مردجوان و خیاط حیله‌گر» صورت‌گرفت، بخش‌دیگری از این‌همایش بود و دراین میان مربیان با ارایه‌ی توضیح درارتباط با چگونگی عضویت درکانون، به تشویق مخاطبان برای حضور در این مجموعه‌ی فرهنگی پرداختند.

بنا‌براین گزارش، اسفندیارضیائی سرپرست کانون استان گیلان نیز در این همایش که همراهی بیش از 150 کودک،‌ نوجوان و خانواده‌های آنان را به‌دنبال‌داشت، ‌ضمن خیرمقدم به مخاطبان و تبریک هفته‌ی بزرگ‌داشت مقام  معلم، به‌تبیین روی‌کردکانون در جهت ارتقای سطح دانش و بینش آینده‌سازان ایران اسلامی پرداخت.

وی درهمین زمینه به ظرفیت‌های گسترده کانون از منظر سخت و نرم‌افزاری اشاره‌ و حضور مربیان توان‌مند و فضا‌های آموزشی مناسب را گستره‌ای برای ظهور و بروز استعداد‌های کودکان ونوجوانان توصیف‌کرد.

اسفندیار‌ضیائی هم‌چنین پیشینه‌ی روشن کانون را یادآور‌شد و با بیان‌این‌که راه‌اندازی نخستین رصد‌خانه کودک ونوجوانان در زعفرانیه تهران، بیان‌‌گرنگاه ویژه‌ی این مجموعه به فعالیت‌های علمی درکنار برنامه‌های فرهنگی، هنری ادبی و پژوهشی است افزود: کانون چنان که از نامش پیداست، نگاهی ویژه به پرورش فکر و اندیشه‌ تمامی مخاطبان‌دارد.

وی درادامه سخنان خود از گیلان به‌عنوان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه‌ی فعالیت‌های علمی، به ویژه نجوم    نام‌برد و گفت: در بسیاری از مراکز فرهنگی هنری کانون برپایی کارگاه‌های هم‌چون: آموزش رباتیک، نجوم  و دیگر علوم را شاهد هستیم و مایه‌ی خرسندی است که آموزه‌های خلاقانه‌مربیان کانون هم‌چون چراغ راه و درس زندگی برای آینده‌سازان ایران اسلامی نقشی کاربردی دارد.

لزوم پرداختن به علم نجوم و تاثیر‌گذاری آن در اندیشه‌ی مخاطب، از دیگر محور‌های سخنان ضیائی دراین همایش بود و وی با مهم‌ارزیابی‌کردن این دانش‌گفت: به جرات می توانم بگویم که کانون به عنوان مرکز پرورش خود و خداشناسی مطرح است و توجه دادن مخاطب به‌اهمیت پاس‌داشت از محیط‌زیست به عنوان آفریده‌‌ی خداوند، گوشه‌ای دیگر از اهمیت فعالیت‌های این مجموعه را به‌تصویر‌می کشد.

اوتصریح‌کرد: همه‌ی ما وجودی زمینی و آسمانی داریم و نگاه ویژه ما نیز به زمین و آسمان  ریشه درهمین مسئله دارد؛ ‌زمین نیازمند نفس کشیدن است و برای زندگی درآن می بایست شکرگزار و درصیانت از آن کوشا باشیم و علم نجوم نیز دریچه‌ای به سوی خود و خداشناسی باز‌می کند.

ضیائی با بیان این‌که فعالیت‌های زیست‌محیطی و علمی، به ویژه نجوم، گام برداشتن کانون درمسیر آگاه‌سازی مخاطب نسبت به اهمیت محیط زیست وهم چنین پرورش حس دینی است، اظهار‌داشت: بسیاری از آیات قرآن کریم به مسایل علمی اشاره‌ و بیان‌کننده رموز آسمان و زمین است و ازاین رو فراهم کردن زمینه‌ی کشف تازه‌ها و افزایش آگاهی‌های علمی، در پرورش حس دینی مخاطب اثر‌بخش‌است.

وی در عین‌حال با مهم توصیف‌کردن نقش خانواده‌ها درتحقق این اهداف گفت: همراهی شما به عنوان سفیران کانون در شناساندن هرچه بهتر این مجموعه تعیین‌کننده است و این امرمی تواند درسایه‌ی مناسب‌سازی و تجهیز افزون‌تر فضا‌های آموزشی کانون، به کیفیت و کمیت‌بخشی فعالیت‌های این مجموعه فرهنگی کمک‌کند.

ضیائی درپایان سخنان خود نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های ارزش‌مند همکاران دربرگزاری این همایش،‌ به حضور مدیرعامل و ‌هم‌چنین معاونت توسعه و مدیریت منابع کانون کشور به گیلان اشاره و فراهم آمدن امکان راه‌اندازی مرکز نجوم مرکز شماره‌3 رشت را از دست‌آورد‌های این سفر و به‌عنوان خبری شایسته‌ی حاضران دراین همایش یاد‌کرد.خیرمقدم خدیجه‌ تقی‌پور مسوول مرکز فرهنگی هنری شماره 3 رشت به حاضران، تشریح برنامه‌ها و ترسیم‌چشم‌انداز فعالیت‌های این مرکز از دیگر بخش‌های این همایش بود و دراین میان هادی بابایی، مربی کانون و از صاحب‌نظران عرصه‌ی نجوم استان ضمن آشناسازی هرچه بیشتر مخاطبان با مفهوم ستاره، به بیان تفاوت‌های میان سیاره‌ها و ستارگان و راه‌های شناخت آنان پرداخت.

چگونگی درک ابعاد سیارات منظومه شمسی و هم‌چنین بیان جایگاه کره زمین درکیهان، از دیگر موضوعاتی بود که میهمان برنامه به آن‌اشاره داشت و درپایان نیزحاضران با کمک تلسکوپ به رصد شبانه‌ی ماه و سیاره مشتری  پرداختند.

گفتنی است فعالیت نجوم ازجمله فعالیت‌های هدف‌مند کانونی است و برهمین اساس ویژه‌برنامه‌هایی‌ به مناسبت هفته نجوم از 8 تا 15 اردیبهشت ماه 1396درمراکز فرهنگی هنری سراسر استان گیلان برگزار‌شد.