پس از پیروزی قاطع و درخشان آقای دکتر روحانی در انتخابات بیست و نهم اردیبهشت، مهمترین مسئله تأیید صحت انتخابات، برپایی مراسم تنفیذ و تحلیف رییس جمهوری و معرفی اعضای کابینه جدید به مجلس شورای اسلامی برای تعیین ترکیب و اعضای دولت دوازدهم است.

اصلاح و ارتقای کیفی کابینه ی دوازدهم یکی از مطالبات اصلی مردم و فعالان سیاسی برای کامل تر شدن و کارآیی بیشتر این دولت است که مورد تأیید و موافقت رییس جمهور نیز می باشد. اما بر کسی پوشیده نیست که یکی از دلایل مهم در موفقیت های دولت یازدهم طی چهار سال گذشته، حضور برخی از وزراء و مدیران قدرتمند و متبحّر در کابینه ی دکتر روحانی بوده است. یکی از این چهره های موفق و خوشنام دکتر محمد باقر نوبخت است.

دکتر محمد باقر نوبخت از جمله مردان موفق دولت اعتدال است که با داشتن سابقه ای درخشان و قابل دفاع در عرصه های قانونگذاری، مطالعات و برنامه ریزی های راهبردی، مدیریت های علمی و پژوهشی  و فعالیت های سیاسی در چهاردهه پس از انقلاب اسلامی، اینک به یکی از چهره های شاخص کشور و دولت «تدبیر و امید» تبدیل شده است. وی که چهار دوره نمایندگی مردم رشت در ادوار سوم تا ششم مجلس شورای اسلامی، دبیرکلی حزب اعتدال و توسعه و همچنین معاونت پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را عهده دار بوده، پس از انتخاب دکتر حسن روحانی (به عنوان رئیس جمهور کشور در  سال۱۳۹۲ ) به عنوان معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور و سخنگوی دولت یازدهم منصوب شد.

پیشینه های علمی، سیاسی و مدیریتی آقای نوبخت و نیز عملکرد موفق او در دولت یازدهم سبب خواهد شد که ایشان در دولت دوازدهم جایگاه شایسته و مهمی را تصدّی نماید و قطعاً یکی از گزینه های دکتر روحانی در طراحی تیم اجرایی اش خواهد بود؛ زیرا از سوی دیگر سوابق آقای نوبخت در همکاری با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر روحانی بعنوان فردی مورد اعتماد نزد این دو بزرگوار و عهده دار بودن معاونت پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی را به شخصیتی آگاه و آشنا به مشی اعتدالی این دو تن از بزرگان سیاسی کشور تبدیل کرده و نیز تبحّر و خبره گی وی در تدوین سیاست های راهبردی و برنامه های توسعه در جهت اهداف دولت، حضور او را برجسته تر و پررنگ تر از گذشته خواهد کرد.

علاوه بر این عملکرد موفق دکتر نوبخت در مدیریت سازمان برنامه و بودجه و احیای آن بعد از دوره ی رکود آن در دولت دهم، و همزمان عملکرد شایسته ی ایشان در جایگاه سخنگویی دولت یازدهم،علی رغم همه ی فراز و فرودهای چهارساله، نقش ایشان را در سالهای اخیر تثبیت و ارتقاء بخشیده است.

روند و مشی روشن و شفاف سیاسی و مدیریتی دکتر نوبخت در سالهای گذشته حکایت از رویکردی هدفمند و آگاهانه و همراه با ثبات قدم از ایشان دارد که همواره مبتنی بر مشی اعتدالگرایانه و مدیریت عقلانیت گرا و توسعه محور بوده است؛ زیرا ایشان علاوه بر سوابق مدیدی که در زمینه ی مسایل علمی و پژوهشی و قانونگذاری داشته اند، دبیرکل حزب اعتدال و توسعه نیز هستند؛ یعنی اولین حزبی که از دکتر روحانی در سال ۹۲ برای کاندیداتوری ریاست جمهوری دعوت کرد.

با توجه به سوابق و عملکرد درخشان و موفق دکتر نوبخت و نیز قرار داشتن ایشان در حلقه ی اول حامیان و همراهان دکتر روحانی، تردیدی نیست که اگر جایگاه ایشان در دولت دوازدهم ارتقاء نیابد، تنزل هم نخواهد یافت و چه بسا در جایگاه پیشین مورد توجه و تحکیم و تثبیت بیشتری قرار خواهد گرفت.

در هر صورت جایگاه دکتر نوبخت در کلیّت جریان اعتدال، رهبری حزبی و سازمانی است و بسیاری از رویکردها و فعالیت های حزب بر محور مدیریت راهبردی ایشان صورت خواهد گرفت؛ از این جهت نگاههای زیادی به ایشان و نقش مؤثر و راهبردی ایشان معطوف خواهد شد. از این جهت نباید از این نکته نیز غافل شد که جایگاه ممتاز و شاخص دکتر نوبخت در کنار دکتر روحانی مورد طعن و حسادت برخی واقع شود و تلاش برای تخریب چهره ی ایشان توسط بدخواهان صورت گیرد؛ از این جهت فعالان سیاسی و طرفداران جریان اعتدال می بایست به حمایت و پشتیبانی از ایشان در سالهای پیش رو همت گمارند.

دکتر نوبخت بعنوان یکی از مدیران ارشد گیلانی در دولت و چهره ای شاخص در سطح بالای نظام، اینک این افتخار را نیز با خود دارد که استانش از حامیان جدّی دکتر روحانی بوده و توانسته است در رتبه سوم  استان های کشور   که بیشترین آراء را به دکتر روحانی داده  قرار گیرد

نکته ی مهمی که باید بر آن تأکید کرد، توجه و اهتمام ویژه ی دکتر نوبخت به سیاست های راهبردی دولت اعتدال در زمینه ی رشد و توسعه ی کشور از گذشته تا کنون بوده است و همواره از همه ی مدیران و فعالان سیاسی و نخبگان کشور خواسته اند که در تحقق اهداف توسعه ی کشور، ایشان و دولت را یاری نمایند و همه ی ظرفیت ها و امکانات خود را در این راه بکار گیرند. باید در دولت دوازدهم فرصت را مغتنم شمرده و با بهره گیری از تجارب، تبحّر و دانش و اطلاعات دکتر نوبخت در مباحث مربوط به برنامه ریزی و مدیریت راهبردی و نیز جایگاه ارزشمند ایشان در دولت «تدبیر و امید»، با حمایت و یاری رساندن به برنامه های رشد و تحول و توسعه ی کشور، شاهد موفقیت بیش از پیش و تحقق اهداف دولت تدبیر و امید در ادامه راهی که از سال ۹۲ آغاز کرده ایم باشیم.