به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ، «یونس رنجکش» فرماندار آستارا در این زمینه گفت: با توجه به ظرفیت های تاریخی و فرهنگی شهرستان آستارا و اهمیت حفظ اسناد تاریخی در این شهرستان مرزی، تفاهم نامه همکاری نیز با خانم دکتر حساس خواه مدیریت مرکز اسناد کتابخانه ملی در استان گیلان به رسیده است.

وی افزود: در این تفاهم نامه همکاری های مشترکی بین فرمانداری و مرکز اسناد کتابخانه ملی در زمینه های ضبط و ثبت تاریخ شفاهی، برپایی نمایشگاه دائمی اسناد، برگزاری همایش های ملی و استانی و نشست های فرهنگی و تولید برنامه های محتوایی در حوزه اسناد ملی و میراث مکتوب با محوریت شهرستان مرزی بندر آستارا انجام خواهد شد.

وی ادامه داد : این اقدام نقش مهمی در حفظ اسناد تاریخی که هویت فرهنگی، اجتماعی این شهرستان مرزی است دارد.

به گفته فرماندار آستارا در نخستین گام در آینده نزدیک شاهد برگزاری نمایشگاه اسناد در آستارا، تجلیل از شخصیت های فرهنگی و علمی خواهیم بود.

رنجکش اضافه کرد : ایجاد موزه اسناد آستارا از دیگر اقداماتی است که بزودی در این شهرستان ایجاد می شود و وجود این گونه مراکز در کنار حفظ هویت فرهنگی ، تاریخی نقش مهمی نیز بعنوان جاذبه گردشگری و پذیرش و ماندگاری گردشگران در منطقه و همچنین توسعه اقتصادی و منابع درآمدی در آستارا خواهد داشت.

وی گفت: پیوند بین داشته های فرهنگی و اجتماعی و بهره وری صحیح از این جاذبه ها موجب خواهد شد تا اقتصاد آستارا از ابعاد مختلف مورد رونق قرار گیرد.

دکتر «ژاله حساس خواه» درباره امضای این تفاهم نامه اظهار داشت : فرمانداری آستارا نخستین شهرستانی است که در فراخوان مرکز اسناد برای توسعه فعالیت ها و ثبت اسناد تاریخی از بین فرمانداری های گیلان در دوره جدید پیش قدم شده است.

وی اضافه کرد : وجود چهره ای فرهنگی و آشنا به موضوعات فرهنگی و اجتماعی استان در راس این فرمانداری نقش مهمی در حفظ اسناد تاریخی و هویتی شهرستان مرزی بندر آستارا خواهد داشت.

وی ضمن تشکر از فرماندار آستارا در امضای این تفاهم نامه یاد آور شد: در آینده نزدیک شاهد برنامه های مشترکی در این شهرستان خواهیم بود که می تواند الگویی برای سایر مناطق استان باشد.