به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ، مصطفی فلاح رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار با اعلام این خبر گفت : خفاشهای ماده در سال معمولا یک نوزاد به دنیا می آورند که این نوزاد حتی در زمان پرواز و شکار هم به موهای بدن خفاش مادر می چسبد .

فلاح انگیزه این افراد فریب خورده را سرچشمه از سوء استفاده برخی از سودجویان و کلاهبرداران عنوان کرد که با انتشار تصاویر و فیلم در فضاهای مجازی و انتشار اکاذیبی از قبیل وجود موادی خاص در داخل لانه این پستاندار ، سودای یافتن لانه خفاش و فروش آن را در سر این افراد ساده لوح انداخته اند .

او درباره اقدامات انجام شده در این زمینه گفت : در جهت روشنگری این موضوع بنده به همراه محیط بانان و کارشناسان با تجربه اداره طی چند مرحله در روزهای اخیر به صورت میدانی ، در مناطق گزارش شده حاضر و موارد را بررسی نمودیم که در همین راستا با برخی از اهالی ، دهیاران و برخی از اعضای شورای روستاهای بیشتر گزارش شده ، به صورت حضوری یا تلفنی صحبت شد و از آنان خواستیم تا کذب بودن موارد مربوط به وجود لانه خفاش یا وجود مواد خاص در زیستگاه یا لانه های خفاش به مردم بگویند و همچنین مردم از وجود کلاهبرداران در این زمینه آگاه نمایند .

فلاح در زمینه فواید خفاش به نقش کنترلی این پستاندار در مهار آفات کشاورزی اشاره کرد و گفت : خفاش ها در آب و هوای سرد ممکن است در بهار و پاییز کوچ کنند، سرپناهی را در غارها پیدا کرده و به خواب زمستانی بروند. در پاییز، وزن خفاش ها زیاد می شود و لایه ای از چربی به بدنشان اضافه می شود. اگر خفاشی قبل از رسیدن بهار و گرم شدن هوا از خواب زمستانی بیدار شود، به احتمال خیلی زیاد از گرسنگی خواهد مرد زیرا متابولیسم بدن خفاش ها به گونه ایست که وقتی بیدار هستند بسیار سریع ذخیره غذایی شان مصرف شده و به پایان می رسد .

وی تصریح کرد : این اداره با برهم زنندگان آرامش اکوسیستم زیست خفاشها برخورد خواهد نمود و از همه دلسوزان و طبیعت دوستان دخواست کرد تا در صورت مشاهده یا کسب هرگونه اخبار در خصوص مسایل محیط زیست به ویژه موضوع مربوط به خفاش ، با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار به شماره 01334623044 تماس گیرند.