به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه این بازدید اظهار داشت:‌ عملیات اجرایی دسترسی بندرانزلی به پس کرانه از طریق خط ریلی پس از انجام و تکمیل مطالعات مقدماتی و تکمیلی آن توسط مشاوران،‌ تا قبل از پایان امسال به مرحله اجرا در می‌آید.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور عنوان کرد: ارزیابی دقیق پیرامون گزینه‌های ایجاد دسترسی ریلی بندرانزلی از جمله مهم‌ترین رئوس برنامه‌هایی است که در جریان سفر بنده و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور مورد بررسی قرار گرفت.

راستاد با بیان اینکه مشاوران طرح‌، گزینه‌های مختلف اجرای پروژه ریلی بندرانزلی را تشریح کرده‌اند افزود:‌ در حال حاضر نتایج مطالعات برنامه‌ریزی ارزش که توسط سازمان بنادر و دریانوردی برای پروژه ریلی بندرانزلی در حال انجام است به سمع شرکت ساخت و توسعه رسید.

وی از اعلام نهایی نتیجه مطالعات برنامه‌ریزی ارزش پروژه ریلی بندرانزلی تا پایان مهرماه خبر داد و ابراز داشت:‌ پس از تکمیل نهایی این گزارشات،‌ مشخص می‌شود که چه گزینه‌ای به‌عنوان گزینه ارجح برای اتصال ریلی بندرانزلی باید توسط شرکت مجری طرح انتخاب و اجرا شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور آغاز اجرای پروژه ریلی بندرانزلی را منوط به تکمیل مطالعات نهایی مشاوران دانست و بیان داشت:‌ عملیات اجرایی دسترسی بندرانزلی به پس‌کرانه از طریق راه‌آهن،‌ پس از پایان این مرحله،‌ تا قبل از پایان امسال آغاز می‌شود.

راستاد با اظهار امیدواری از تحقق پیش‌بینی‌های انجام شده در مسیر اجرای پروژه ریلی بندرانزلی تصریح کرد:‌ تلاش داریم با مهیا کردن شرایط و پس از انتخاب پیمانکار مجری طرح و تخصیص منابع و اعتبارات مورد نیاز،‌ عملیات اجرایی پروژه راه آهن بندرانزلی هر چه سریع‌تر آغاز شود.

وی ایجاد رقابت‌‌پذیری در بنادر تجاری کشور را بدون اتصال ریلی بنادر به قسمت‌های مختلف حمل و نقل غیرممکن اعلام کرد و اظهار داشت:‌ با توجه به محدودیت پس‌کرانه‌ای بندرانزلی، استفاده از حمل و نقل چند وجهی ‌و اتصال آن به شبکه ریلی بسیار ضروری است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در بندرانزلی را مورد اشاره قرار داد و گفت:‌ یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که می‌تواند در مسیر بهره‌برداری از پتانسیل‌های بالقوه بندرانزلی بسیار مؤثر واقع شود توسعه حمل و نقل ریلی است.

بندرانزلی فاکتور‌های یک بندر بین‌المللی و استاندارد را دارد

حسین چراغی، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان نیز در حاشیه این بازدید در  جمع خبرنگاران در بندرانزلی با اشاره به اینکه اتصال مجتمع بندری انزلی به شبکه ریلی کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اظهار داشت: این امر با هدف استفاده از ظرفیت حمل و نقل چند وجهی دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه اتصال به کریدور‌ها و بازار‌های مختلف بین‌المللی از مزایای اتصال انزلی به شبکه ریلی است گفت: رئیس کمیسیون عمران مجلس، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و مدیرعامل شرکت زیرساخت و توسعه امور زیربنایی حمل و نقل کشور به‌دلیل بررسی این پروژه به شهرستان بندرانزلی سفر کردند‌.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با بیان اینکه این هیئت از مجتمع بندری انزلی و زیرساخت‌های موجود در این بندر که به‌منظور توسعه بازار و حمل و نقل دریایی ایجاد شده بازدید کردند افزود: این هیئت از محل کنار گذر بندرانزلی و جاده اختصاصی که قرار است بندر را به کنار گذر انزلی وصل کند بازدید کردند.

چراغی با تاکید بر اینکه اتصال بندرانزلی به شبکه ریلی کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است خاطرنشان کرد: امروز بنادر برای رقابت‌پذیری و حفظ مزیت‌های رقابتی خود به‌طور حتم باید به شبکه ریلی متصل باشند و از ظرفیت‌های حمل و نقل چندوجهی بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه بندر‌انزلی با این سیاست اقدامات خود را پیگیری و برنامه‌ریزی می‌کند تا به‌زودی بتواند به شبکه ریلی کشور متصل شود تصریح کرد: در راستای این هدف تصمیمات لازم با حضور اعضای هیئت بازدیدکننده در رابطه با این هدف در بندرانزلی دنبال شده و سرعت می‌بخشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه اتصال بندرانزلی به شبکه ریلی کشور از دو جهت برای بندرانزلی حائز اهمیت است خاطرنشان کرد: توسعه تجارت و حمل و نقل کالا از طریق شبکه ریلی و توسعه حمل و نقل مسافر دو مقوله حائز اهمیت در این پروژه است.

چراغی با تاکید بر اینکه یک پایانه مسافری دریایی در داخل بندرانزلی وجود دارد که قرار است بخشی از مسافران با ترکیب حمل و نقل ریلی و دریایی از طریق بندرانزلی به مقاصد خود منتقل شوند گفت: با توجه به این اهداف اتصال بندرانزلی به شبکه ریلی برای این بندر استراتژی و بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه بندرانزلی به‌هیچ عنوان با مشکل پسکرانه مواجه نیست و این بندر با ایجاد محوطه‌های جدید طبق استاندارد‌های بین‌المللی از پسکرانه مطلوب و استاندارد برخوردار است افزود: امروز الگوی تجارت در دنیا تغییر کرده و ماندگاری کالا در بنادر دنیا و کشور به‌شدت رو به کاهش است.

چراغی با بیان اینکه در حال حاضر بنادر دیگر محل نگهداری و توقف کالا نیست بلکه محلی برای عبور کالا محسوب می‌شود گفت: با این رویکرد و تغییر الگو در حمل و نقل دریایی، بندرانزلی به‌هیچ عنوان با مشکل پسکرانه مواجه نیست و فاکتور‌های یک بندر بین‌المللی و استاندارد را به‌صورت کامل دارد‌.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با تاکید بر اینکه با اتصال شبکه ریلی به این بندر حلقه‌های مختلف حمل و نقل در بندر انزلی تکمیل می‌شود تصریح کرد: این بندر با اتصال به شبکه ریلی می‌تواند به‌عنوان یکی از بزرگترین و مجهزترین بندر شمال کشور با بنادر مختلف منطقه شرایط رقابت‌پذیری خود را حفظ کند.‌

اتصال شبکه ریلی به بندرانزلی سبب استفاده بهینه از راه‌آهن گیلان می‌شود

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز عصر امروز در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران در بندر انزلی اظهار داشت: توسعه شبکه ریلی کشور اولویت مجلس و دولت است.

وی با اعلام اینکه شرایط ویژه‌ای در قانون بودجه سال ۹۷ برای دولت تعیین شده است تا اعتبار مورد نیاز پروژه‌های ریلی را تامین کند افزود: دولت می‌تواند از ۱۵ درصد از آورده خود از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای این پروژه‌ها استفاده کند.

رضایی کوچی کمبود فاینانس را علت عدم پیشرفت پروژه‌های ریلی کشور در گذشته دانست و ابراز داشت: در حال حاضر شبکه ریلی کشور کامل نیست و توجه لازم نیز به این مسئله نشده است.

وی با اعلام اینکه سهم شبکه ریلی در زمینه انتقال بار در حال حاضر تنها ۱۱ درصد است تصریح کرد: بنادر کشور اصلی‌ترین مراکز صادرات و واردات هستند که به شبکه ریلی متصل نیستند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به جلسات برگزار شده در راستای اقدام برای اتصال شبکه ریلی به بندرانزلی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی اتصال بندرانزلی به شبکه ریلی دهه فجر امسال آغاز می‌شود.

رضایی کوچی با اعلام اینکه پروژه راه‌آهن قزوین رشت به زودی به بهره‌برداری می‌رسد تصریح کرد: اتصال شبکه ریلی به بندرانزلی سبب استفاده بهینه از راه‌آهن گیلان می‌شود.

بنا براین گزارش در جریان سفر‌ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور از برج کنترل ترافیک دریایی(VTS)، موج‌شکن غربی و مبلمان شهری آن، پایانه مسافربری دریایی، محوطه بندری، پروژه‌‌های در حال ساخت مجتمع بندری انزلی و کنارگذر شهرستان بندرانزلی جهت بهره برداری خط ریل بازدید به‌عمل آمد.