به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ با پایان تدوین پرونده‌ی ثبت جنگل‌های هیرکانی در سال ۱۳۹۶ و ارسال آن به سازمان جهانی یونسکو، پروژه‌ی ثبت ابن جنگل‌ها مورد تایید قرار گرفت و ارزیابان یونسکو از یکم آبان ماه سال ۹۷ با حضور در ایران  بررسی این ۱۲ ناحیه را آغاز کردند.

در استان گیلان سه ناحیه برای ثبت در میراث جهانی یونسکو انتخاب شده که شامل مناطق لیسار در شهرستان تالش، سیاهرود در رودبار و گشت رودخان در فومن است، این مناطق مورد ارزیابی سازمان یونسکو قرار گرفته و نظر آن‌ها نسبت به این نواحی مثبت بود. حال باید منتطر بود تا  با نهایی شدن این پروسه، جنگل‌های هیرکانی به‌عنوان دومین اثر طبیعی ایران، در میراث جهانی یونسکو پس از کویر لوت ثبت شود.

از مزایای ثبت جهانی آثار در این فهرست نیز می‌توان به مواردی همچون محافظت گسترده به صورت ملی و جهانی، آموزش مردم بومی برای حفظ اثر، رشد گردشگری کنترل شده و استاندارد و در نظر گرفتن بودجه‌ی ملی و جهانی برای نگهداری اشاره کرد.

هیرکانی نام مجموعه جنگل‌هایی واقع در جنوب دریای خزر و شما‌ل کشور  است. این ناحیه‌ی وسیع جنگلی با یک میلیون و هشتصد و پنجاه هزار هکتار  مساحت از منطقه‌ی گلیداغی در استان گلستان آغاز و به مازندران رسیده و در آستارای گیلان به پایان می‌رسد. جنگل‌های هیرکانی که به قدیمی‌ترین جنگل جهان شهرت دارند، بازمانده‌ی دوران سوم زمین‌شناسی (سنوزوئیک) هستند و متخصصین جنگل و زمین‌شناسی آن را موزه ی زنده‌ی تاریخ جهان می‌دانند.

از کل مساحت این جنگل‌ها در ایران ۱۲ ناحیه به دلیل دارا بودن خصوصیات منحصر‌به‌فرد برای ثبت در میراث جهانی یونسکو انتخاب شده که سهم مازندران ۶ ناحیه و گیلان و گلستان  هر کدام ۳ ناحیه است.

عکس‌های این خبر، از حضور ارزیابان یونسکو در منطقه‌ی لیسار تالش ثبت شده است.