به گزارش خبرگزاری برنا گیلان؛ مدیرکل هواشناسی استان امروز گفت: با تقویت توده هوای سرد و بارشی از عصر امروز دمای هوای استان ۳ تا ۸ درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد.

دادرس افزود: وزش باد، بارش شدید باران، رعد و برق و مه آلود بودن هوا از مهمترین پدید‌های جوی گیلان در ۴۸ ساعت آینده است.

او گفت: فعالیت سامانه هوای سرد و بارشی اواخر چهارشنبه کاهش می‌یابد، ولی بارش‌ها بصورت پراکنده تا اواخر هفته کنونی ادامه دارد.

مدیرکل هواشناسی گیلان افزود: بارش برف در کوهستان‌ها نیز در سه شنبه و چهارشنبه هفته کنونی پیش بینی می‌شود.

دادرس تصریح کرد: احتمال آبگرفتگی و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها بویژه در نواحی مرکزی و غربی گیلان وجود دارد.

او با اشاره به اینکه ارتفاع موج دریای خزر در این مدت به ۲ و نیم متر و حداکثر سرعت باد به ۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد اعلام کرد: دریای خزر در چند روز آینده برای فعالیت‌های دریانوردی و صیادی مناسب نیست.

مدیرکل هواشناسی گیلان به رانندگانی که قصد تردد در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌های برفگیر را دارند توصیه کرد زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی همراه داشته باشند.

 دادرس همچنین به فعالان بخش‌های مختلف کشاورزی، باغداران، مرغداران و پرورش دهندگان ماهی توصیه کرد تمهیدات لازم را برای جلوگیری از خسارت بارش باران و سرمای هوا بیاندیشند.

شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان نیز در اطلاعیه‌ای از گردشگران، کشاورزان، ساکنان حریم رودخانه و کانال‌های آبرسانی و همچنین پیمانکاران فعال در بستر رودخانه خواست با توجه به احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها نکات ایمنی را رعایت کنند.

دمای کنونی هوای شهر رشت، مرکز گیلان ۱۵ درجه و رطوبت نسبی ۸۰ درصد است.

در ۲۴ ساعت گذشته دیلمان با ۴ درجه سانتی گراد سردترین و منجیل با ۱۹ درجه سانتی گراد گرمترین شهر‌های گیلان بود.