به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ حجت الاسلام سعید مهدوی ریاست دفتر آستان قدس رضوی در استان گیلان در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن شهادت امام رضا (ع) با اصحاب رسانه برگزار شد ،گفت : زمینه ی بهره مندی از برکات فرهنگی ،معنوی و تبرکات و نذورات حرم رضوی (ع) از طریق دفتر آستان قدس رضوی در گیلان فراهم گردیده است.

وی افزود : در استانها در چهار حوزه ی خادم یاری ، وقف و نذر ، امداد مستضعفین و حوزه فرهنگی زمینه ی بهره مندی از برکات فرهنگی ، معنوی و تبرکات و نذورات حرم رضوی (ع) فراهم شده است .

مهدوی ادامه داد : در دو سال اخیر با تلاش همکاران در دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در گیلان تا کنون در حوزه ی خادم یاری بیش از دو هزار نفر خادم یار در سایت آستان قدس رضوی ثبت نام کرده اند که بیش از 600 نفر آنان مراحل گزینش را طی کرده اند.

وی تاکید کرد : سیاست آستان چنین است که علاقمندان به امام رضا علیه السلام که تمایل دارند خادم شوند در سایت ثبت نام و  اعلام آمادگی نمایند و هر خادمیار در هر گوشه از کشور به عشق و نام امام رضا( ع) خادمی نماید و هر زمان که به مشهد مقدس مشرف شد با توجه به کد خادم یاری  که دارد به عنوان خادمیار در آن چند روزی که در مشهد مقدس مستقر است در صحن امام رضا خدمت نماید.

وی اضافه کرد : با تدبیر مقام معظم رهبری حریم رضوی در کل ایران شمولیت پیدا کرده است که آثار معنوی و فرهنگی زیادی دارد.

وی گفت :120عرصه تعریف شده برای خادمیاری در سایت آستان قدس رضوی وجود دارد که علاقمندان می توانند در طول سال در هر گوشه از کشور در آن عرصه ها خدمتی را نذر کرده و به عشق امام رضا (ع) در آن شغل و مهارت و فن 6 ساعت در هفته خادمی کنند.

وی افزود : پزشکانی هستند که به عنوان خادمیار در هفته ویزیت رایگان محرومین را دارند و این خدمات در حوزه ی های مختلف تعریف شده اند .

شبکه خادمیاری امام رضا ( ع) برای استان گیلان آثار معنوی دارد .

مهدوی تصریح کرد : معاونت امداد مستضعفین آستان قدس رضوی در دو سال اخیر با کمک خیرین استان گیلان در حدود 4 هزار سبد حمایتی کالا ،هر سبد با ارزش 150 هزار تومان تهیه و تحویل نیازمندان  داده است .بیش از 500 بسته ی لوازم تحریر تهیه و در بین دانش آموزان محروم توزیع گردیده است . همچنین تعداد 100 عدد کارت 2 میلیون ریالی جهت هدیه به سادات ایتام تهیه و تحویل گردید.

وی اظهار کرد : بالغ بر 20 هزار نفر طی توافق با جامعه پزشکی طی دو سال اخیر مورد ویزیت قرار گرفته اند  .پزشکان در قالب گروههای پزشکی به محل های محروم اعزام و ویزیت انجام دادند، 600 عدد کمک هزینه وام جهیزیه 3 میلیون تومنی جهت توزیع در بین مزدوجین جوان در حال انجام است. همچنین250 راس گوسفند برای قربانی عقیقه در مناسبت هایی نظیر عید فطر پخش شد.

رییس دفتر آستان قدس رضوی در گیلان گفت : مرمت و بازسازی منازل مختلف در شهرهای مختلف استان برای محرومین با کمک های خیرین و به پشتوانه نذورات آستان قدس رضوی انجام شد .

وی در خصوص زیارت حرم و تشرف محرومین به مشهد مقدس عنوان کرد :  به جهت زیارت اولی که زمینهدی لازم برای محرومین و مستضعفین فراهم شده که بر این اساس کسانی که از قشر محروم جامعه باشند و در ده سال اخیر توفیق زیارت نیافته باشند و سن آنها بیش از 40 سال باشد برای زیارت اعزام می شوند و به همت مومنین و خادم یاران تا کنون 13 هزار زائر اعزام شده است.

وی در زمینه ی موقوفات آستان قدس در استان گفت : استان گیلان به جهت علقه مردم به حضرت امام رضا (ع) ، موقوفاتی به نام آستان قدس رضوی  وجود دارد اما سیاست بر این است که ضمن احیای سنت وقف و نذر ، خروجی آن برای محرومین و نیازمندان استان صرف گردد.

وی همچنین در خصوص زیارت اولی ها و روند آن بیان کرد : در باب زیارت اولی ها به عنوان مثال یک خیر اهل سنت یک دستگاه اتوبوس زوار اهل سنت را برای زیارت امام رضا ( ع) بر اساس نذری که داشت اعزام کرد.

مهدوی با تشریح برنامه های آستان قدس رضوی در گیلان در ایام سالروز شهادت امام هشتم (ع) گفت : برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام رضا علیه السلام در دانشگاه گیلان ، برپایی محافل قرآن خوانی و شب شعر ، توزیع بسته های ارزاق بین خانواده های نیازمند و اعطای کارت هدیه بین محرومان و ...از برنامه های این ایام خواهد بود.

وی در خصوص برنامه های اربعین حسینی آستان قدس در گیلان اذعان داشت : به همت آستان قدس رضوی در اربعین حسینی  موکب امام رضا (ع) در آستارا پذیرای زوار غیر ایرانی بود و  5 بسته تبرکی نمک و نبات به زوار غیر ایرانی اهدا شد.

وی در پایان تاکید کرد : سیاست آستان قدس رضوی این است که هزینه های جاری را کاهش دهد و نذورات را به دست محرومین برساند .