به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ سرهنگ " حسین جمال‌ دار " در خصوص پیشگیری از این نوع کلاهبرداری‌‌ها گفت: مدتی است استفاده از کارتخوان‌های سیار رو به افزایش است و استقبال هموطنان از این دستگاه باعث شده تا وقوع کلاهبرداری در این حوزه افزایش پیدا کند.

وی اظهار داشت: یکی از روش‌های شایع کلاهبرداری از طریق دستگاه‌های کارت خوان سیار، افراد سودجو با نصب قطعه‌ای سخت افزاری به نام "اسکیمر" اقدام به کپی برداری از اطلاعات کارت بانکی افراد می کنند.

سرهنگ جمال‌دار هشدارهای پلیس در خصوص این نوع کلاهبرداری را به شرح ذیل تشریح کرد:

1- گاهی اوقات قیمت نازل کالا یا خدمات مشتری را مجاب می کند تا خریدی داشته و وجه آن را از طریق کارت خوان سیار پرداخت کند که این امر باعث شده تا وقوع کلاهبرداری در این حوزه افزایش پیدا کند.

2- وارد کردن رمز عبور توسط مشتری می‌تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی وی باشد؛ چرا که حتی در صورت نصب "اسکیمر" بر روی دستگاه کارتخوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از حساب وی امکان پذیر نخواهد بود.

3- شهروندان دقت داشته باشند پیدا کردن و ردیابی فروشندگان‌سیار به علت عدم ثابت بودن مکان کسب و کار مشکل خواهد بود، این درحالی است که مزایای این دستگاه‌ها باعث شده است فروشندگان دوره‌گرد و دست فروشان برای انجام تبادلات بانکی به استفاده از آن سوق پیدا کنند.

4- شهروندان مراقب باشند در خرید از دست‌فروشان یا افرادی که دستگاه‌‌های کارت‌خوان سیار دارند، دستگاه کارت‌خوان آنها چسب خورده و یا شکسته نباشد و یا قطعه ای اضافه نداشته باشد.

5- تغییر رمز به صورت ماهانه و دوره‌ای یکی از بهترین راهها برای جلوگیری از عملی شدن اهداف مجرمان است.

6- هموطنان در صورت مواجهه با موارد مشکوک می توانند از طریق سایت پلیس فتا به آدرسcyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.