به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ سرهنگ " ایرج محمد‌خانی " با بیان این مطلب گفت: امروزه کاربران فضای مجازی بخش زیادی از زمان خود را برای پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند و این موضوع می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به رشد اجتماعی افراد و تغییر ساختار زندگی اجتماعی آنان وارد کند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه پرونده‌های قضائی حوزه پلیس فتا در 6 ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 55 درصد رشد داشته اظهار داشت: مهمترین جرائم فضای مجازی گیلان در این مدت هتک حیثیت و نشر اکاذیب، برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب‌های بانکی، سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه، تهدید و اخاذی و مزاحمت اینترنتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه تلاش‌های که در راستای آموزش همگانی، اطلاع رسانی و افزایش هوشیاری عمومی در سطح جامعه انجام شده افزود: سهولت ارتکاب، پنهان ماندن مجرمان، ویژگی‌های فضای مجازی و توسعه رسانه‌های دیجیتال کاربر محور و سطح پایین آگاهی کاربران از عوامل موثر وقوع جرائم سایبری به شمار می‌رود.

سرهنگ محمد‌خانی استفاده کاربران ایرانی از پیام رسان‌های خارجی در چند سال اخیر را زمینه‌ساز بروز آسیب‌های چون تغییر فرهنگ و افکار غربی، متزلل شدن بنیان خانواده و رشد جرائم رایانه‌ای دانست و بیان داشت: استفاده از پیام رسان‌های بومی می‌تواند ضمن کاهش این آسیب‌ها، به حفظ بنیان خانواده، گسترش فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و کاهش جرائم رایانه‌ای کمک کند.

رئیس پلیس فتا استان گیلان درباره استفاده از فیلترشکن گفت: هر فیلترشکن به محض اجرا روی سیستم چندین پورت را جهت اجرای دستور باز می‌کند و همچنین هیچ کدام از شرکت‌های امنیتی، امنیت استفاده از فیلترشکن را تایید نکرده‌اند.

وی با بیان عواقب استفاده از فیلتر شکن‌ها خاطرنشان کرد: فیلترشکن‌ ترفندی است برای دسترسی کامل به اطلاعات و فایل‌ها که امکان آلوه کردن سیستم به ویروس، امکان جمع آوری اطلاعات بانکی، دسترسی کامل به داده‌هایی که در شبکه مبادله می‌شود و قابلیت رصد لحظه به لحظه موقعیت مکانی را دارد.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان با تاکید بر استفاده از پیام رسان‌های داخلی از شهروندان خواست در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش کنند.