به گزارش خبرگزاری برنا گیلان ؛ رئیس کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت در ابتدای این جلسه که با حضور جمعی از دانشجویان رشته جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه گیلان برگزار شد ضمن تبریک شانزدهم آذر مصادف با روز دانشجو اظهار کرد: یقینا دانشجویان ایران اسلامی بالاخص دانشجویان رشتی با دانش و بینش خود در حوزه تحولات کشور نقش غیر قابل انکاری ایفا می کنند.

فاطمه شیرزاد به بررسی معضلات شهری از نگاه دانشجویان در جلسه امروز اشاره کرد و گفت: ما قصد داریم در این جلسه با گفتمانی دو طرفه برخی از مشکلات محیط شهری را با حضور دانشجویان مورد بررسی قرار بدهیم.
 
وی با بیان اینکه تلاش برای افزایش رضایتمندی شهروندان در اولویت برنامه های کمیسیون بهداشت شورای رشت است افزود: مجموعه شهرداری رشت بازوان اجرایی شوراها بوده و امیدواریم با تداوم این نشست ها از مشارکت بیشتر دانشجویان در مباحث شهری استفاده شود.
 
وی به بهره گیری از دانش علمی دانشجویان اشاره کرد و گفت: کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت قصد دارد در نشست های مداوم مباحث شهری را با حضور و بهره گیری از دانشجویان متخصص بررسی و به راهکارهای جدیدی توسط آنان به منظور رفع مشکلات دست پیدا کند.
 
عضو کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت نیز با اشاره به حضور تعدادی از دانشجویان رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری در جلسه امروز کمیسیون اظهار کرد: با مطالبی که توسط دانشجویان مطرح شده موافق بوده و متاسفانه شهرداری رشت فاقد منابع درآمد پایدار است.
 
محمد حسن عاقل منش با بیان اینکه سالیان طولانی مسئول انجمن علمی یکی از دانشگاهها بوده ام افزود: انجمن های علمی دانشجویی ازظرفیت بالایی برخوردار بوده و یقین می دانم با واگذاری بسیاری از امور به آنها به واسطه بار علمی و شور و ذوقی که دارند میتوانند اقدامات تاثیر گذاری در مباحثی همچون محیط زیست و غیره انجام بدهند.
 
عاقل منش با اشاره به اجرای پروژه قطار شهری در رشت بیان کرد: بحث مطالبه گری دانشجویی در چنین فرآیندهایی بسیار تاثیر گذار بوده و یقینا این مباحث می تواند با نگاه تخصصی دانشجویان در کمیسیون های مختلف شورا بررسی شود.
 
نائب دبیر اتحادیه انجمن های علمی جغرافیای کشور در این جلسه با قدردانی از برگزاری این نشست کمیسیون بهداشت با حضور دانشجویان رشته جغرافیای دانشگاه گیلان اظهار کرد:دانشجو بودن فقط پیگیری مباحث آموزشی در کلاسهای درسی نیست و بارها در کلاس های درسی پیرامون مشکلات شهری بحث کرده و متاسفانه شهر رشت دارای یک برنامه راهبردی بلند مدت نیست و با تغییر شهرداران شاهد تغییر برنامه های مدیریت شهری هستیم.
 
مرضیه سالم به فقدان منابع درآمد پایدار به عنوان یکی از معضلات شهرداری رشت افزود: فقدان منابع درآمد پایدار در شهرداری رشت موجب بروز مشکلات فراوان و به تاخیر افتادن پروژه ها شده و سرمایه گذاران نیز تمایلی به سرمایه گذاری در رشت ندارند.
 
وی به وضعیت نامطلوب آسفالتهای سطح رشت اشاره کرد و گفت: این موضوع به یکی از دغدغه های اصلی شهروندان تبدیل شده است.
 
سالم با اشاره به افزایش مهاجرت ها به رشت بیان کرد: مهاجرت از روستا به شهر و متعاقب آن مهاجرت هایی که اخیرا به واسطه بروز کم آبی شاهد آن هستیم از جمله مباحثی است که انتظار داریم حوزه مدیریت شهری به واسطه مقابله با مشکلات آتی بیشتر به آن توجه کند.
 
وی به وضعیت نامناسب رودخانه های رشت اشاره کرد و گفت: وضعیت رودخانه ها اسفبار بود ه و متاسفانه یکی از دلایل اصلی آمار نگران کننده سرطان در رشت و استان گیلان آلودگی های ناشی از زرجوب و گوهر رود است.
 
رضا احمدی پور یکی از دانشجویان حاضر در این جلسه نیز با انتقاد از وضعیت نامناسب رودخانه های رشت و تبعات زیست محیطی آن اظهار کرد: متاسفانه مشکلات زیست محیطی در کل کشور مطرح بوده و انتظار داریم با ارائه برنامه های راهبردی این دغدغه ها برطرف شود.
 
یکی دیگر از دانشجویان رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه گیلان نیز با تاکید به حمایت از پایان نامه های دانشجویی در ادارات و سازمانها اظهار کرد: متاسفانه این مهم بسیار کم رنگ شده است.
 
سیده راضیه میرنیکان با بیان اینکه انتظار داریم از پایان نامه ها به صورت عملی استفاده شود افزود: متاسفانه پایان نامه ها در حال خاک خوردن در دانشگاهها بوده و انتظار داریم نسبت به این مهم تجدید نظر شود.
 
وی به وضعیت نامطلوب پل های عابر پیاده در رشت اشاره کرد و گفت: اطراف این پل ها با انواع بنر و تبلیغات پوشیده شده و این مساله موجب بروز ناامنی در هنگام استفاده از آنها بوده و بنده به عنوان یک خانم خطرات عبور از خیابان را به حرکت از روی پل های عابر پیاده ترجیح می دهم.
 
در انتهای این جلسه با اهدای گل از دانشجویان دانشگاه گیلان حاضر در کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا به مناسبت روز دانشجو تجلیل شد.