به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ، این گیاه که در سالهای گذشته وارد تالاب های گیلان به ویژه ی تالاب عینک رشت ، تالاب بین المللی انزلی و چند نقطه ی دیگر شد ،در آن زمان با حساسیت به موقع گروههای محیط زیستی و سازمان های مردم نهاد این حوزه و آگاه سازی مسوولین و نهادهای متولی از خطر این گیاه به صورت مجددانه با فراخواندن متولیان امور و شهروندان از تالاب عینک رشت و چند تالاب و آبندان دیگر پاکسازی شود .

روند پاکسازی این گیاه به گونه ای بود که شهروندان زیادی داوطلبانه به همکاری با سازمان مردم نهاد محیط زیستی پرداختند و مسوولین نیز در آن زمان به جهت حساسیت اجتماعی که در این خصوص ایجاد شده بود پای کار آمده و این ماجرا پایان خوشی را در  پی داشت.

857870

اگر بخواهیم سنبل آبی را به طور خلاصه معرفی کنیم باید عنوان کنیم که این گیاه یک گونه ی غیر بومی است و گسترش سریع آن  و پوشش کامل سطح آب توسط این گیاه موجب بروز مشکلات عدیده ی زیست محیطی به ویژه کاهش تنوع زیستی و مرگ تدریجی تالاب می شود .

سنبل آبی به دلیل قدرت خود پالایی بالا و امکان سازگاری فوق العاده با محیط می تواند حتی فلزاتی سنگین نظیر جیوه و سرب را که از طریق فاضلاب کارخانه های صنعتی به آبها وارد می شود به خود جذب کند و به همین علت تجمع سنبل آبی در محیط به شدت خطرناک است و می تواند عامل مهمی برای بروز بیماریهایی نظیر سرطان باشد .

در سالهای گذشته به دلیل زیبایی فوق العاده ای که سنبل آبی دارد این گیاه توسط افراد سودجو در بازارهای استان گیلان و حتی سایر استانها خرید و فروش می شد اما با اطلاع رسانی گسترده فعالان محیط زیست به مردم و شهروندان و آشنا کردن آنان با مضرات این گیاه ، خوشبختانه بحث خرید و فروش این گیاه نیلگون تالاب منتفی گردید.

عکس-تالاب-عینک

اینجا تالاب عینک رشت است در مسیر جاده رشت به فومن ، مکانی زیبا و آرام با درختانی که در حاشیه ی آن سر به فلک کشیده اند . اکنون بار دیگر مهاجم بنفش تالاب ، این محیط زیبا را اسیر خود کرده است .

اما اینبار متولیانی که باید دست به کار پاکسازی تالاب شوند هیج اقدامی نکرده اند .اینبار هم فعالان محیط زیستی پیشرو هستند.صبح روز جمعه گرم و شرجی رشت است و اعضای یک موسسه محیط زیستی چکمه پوش و دستکش به دست در تالاب سنبلهای آبی را از ریشه می کنند .

شهرداری منطقه ی چهار شهر رشت نیز پای کار است و پاکبانان آن منطقه با فعالان زیست محیطی در قایقی که آتش نشانی رشت در اختیار گذاشته وجب به وجب تالاب را از گیاه مزاحم پاک می کنند .

اما این تلاش طاقت فرسا با این حجم از نیروها راه به جایی نخواهد برد چون این گونه ی مهاجم بسبار وحشی تر از اینهاست.

fd5e528f-5b91-4230-9dca-017b87b5d89d

با پیمان بازدیدی مدیر عامل موسسه ی  محیط زیستی " سرزمین ایده آل ما " که یکی از فعالترین موسسات زیست محیطی استان گیلان  و بانی این حرکت است گفتگویی می کنم.

بازدیدی به همراه تیم خود در حال ریشه کنی سنبل آبی است .

وی در زمینه ی میزان پاکسازی این گیاه از تالاب عینک می گوید : در حدود نیم هکتار از  تالاب در این پاکسازی برداشت شده اما وضعیت بسیار بغرنج است و اگر امسال پاکسازی خوبی صورت نگیرد سال آتی دوباره به حجم و میزان سالهای گذشته می رسد .

وی می افزاید : رشد دوباره این گیاه به دلیل عدم توجه نهادهای متولی در خصوص پایش تالاب است ، به جرات عنوان می کنم که بلاتکلیفی وضعیت تالاب و مشخص شرایط این تالاب از سوی آب منطقه ای گیلان ،بحث پاکسازی کامل تالاب عینک را از سنبل آبی دچار چالش کرده است .

بازدیدی عنوان می کند : سازمان های مردم نهاد و شهروندان مطالباتی در خصوص تالاب  عینک دارند که بارها بیان شده و تا زمانی که عینک تعیین تکلیف نشود ،متولیان امر خود را متولی نمی دانند چون هر یک از آنها بحث حفاظت و حراست از تالاب را به عهده ی دیگری قرار می دهند .

مدیرعامل موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما در ادامه می گوید : سنبل آبی یک تهدید ملی برای منابع آبی است ،چگونه می شود که این تهدید بزرگ در مرکز استان گیلان و شهر رشت به عنوان مرکز اصلی سنبل آبی کشور تبدیل شده است و هیچ گونه ارزیابی و رسبدگی در این خصوص نمی شود ؟

بازدیدی می افزاید : باید بپذیریم که تمامی امکانات باید برای ریشه کنی این گیاه مهاجم بسیج شوند.فعالان زیست محیطی و مردم با تلنگری پای کار هستند اما متاسفانه نهادهای متولی حتی از در اختیار گذاشتن شناور مخصوصی که برای بحث پاکسازی و ریشه کنی سنبل آبی خریداری شده ،دریغ می کنند.

وی با بیان اینکه باید از تبدیل شدن بحث سنبل آبی به بحرانی دوباره برای تالاب های استان جلوگیری کرد ، خاطر نشان می کند : جای قدردانی است که شهرداری منطقه ی چهار رشت فعالیت های زیادی برای بحث ریشه کنی سنبل آبی انجام داده است آنهم با بهره گیری از چند پاکبان برای سرکشی به گوشه ها و حاشیه های مختلف تالاب عینک و درآوردن این گیاه مزاحم از آب ، اما باید قبول کنیم که کار پاکسازی با چند  نفر نمی شود و البته وظیفه ی ذاتی شهرداری نیز پاکسازی تالاب نیست.

نماینده ی سازمانهای مردم نهاد در هیات نظارت گیلان اذعان می دارد : چند سال پیش تالاب عینک به طور کامل از سنبل آبی پاکسازی شد و در طول این مدت باید توسط کارشناسان محیط زیست مورد پایش قرار می گرفت که این مورد انجام نشد و اکنون دوباره سنبل آبی در عینک ریشه دوانده است و محیط زیست  و آب منطقه‌ای گیلان هنوز اقدام موثری در این خصوص انجام نداده اند .

وی تصریح می کند : تالاب عینک ظرفیت بسیار خوبی برای بهره گیری در بخش گردشگری است و متاسفانه به دلیل بلاتکلیفی این تالاب  ،امکان استفاده از پتانسیل های بالقوه ی آن در طرحهای گردشگری وجود ندارد .

بازدیدی در خصوص معدوم سازی گیاهان جمع آوری شده از تالاب می افزاید :  سنبل های آبی جمع آوری شده از تالاب با رویه ای از آهک در زمین دفن می شوند تا از بین بروند.

8f1f51c8-513d-455e-baf7-e2dd661b57fa

77c89503-c90e-4809-b0e4-b2c5d5115756

5ce2ee03-638b-40b6-b0f3-b3533d3514d8

d14145da-c1ed-4ad6-95c2-d9c20b49ea4a

وی در پایان می گوید : تقاضای تمامی فعالان زیست محیطی توجه ی مسوولان به مباحث حفظ و نگهداری از محیط زیست منجمله منابع آبی و تالاب ها از آلودگی های ناشی از فاضلاب های انسانی ، صنعتی و بیمارستانی و همچنین آلودگی توسط تکثیر گونه های مهاجم است چون ما وارثان این محیط زیست هستیم و باید این امانت را به سلامت به نسل های آینده بسپاریم.

گفتنی است استان گیلان دارای تالاب های متعدد با وسعت های مختلف می باشد که تالاب عینک در شهر رشت یکی از معروفترین این تالاب ها در استان است.

 

 

خبرنگار: طاهره ریحانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: