به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان؛ سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به پذیرایی سوگواران حسینی در تاسوعا و عاشورای حسینی گفت: در پخت و توزیع غذاهای نذری نکات ایمنی را هم مد نظر داشته و رعایت کنیم.

دکتر فردین مهرابیان افزود: هرگونه پخت و پز باید در مکان هایی با شرایط بهداشتی باشد و افرادی که آب، چای و غذا را توزیع می کنند باید کارت بهداشت معتبر داشته و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه باید از فرآورده های خام دامی با کشتار مجاز و یا بسته بندی شده که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی است استفاده شود گفت: سوگواران احشام برای ذبح و قربانی را از مراکز مجازی که مورد تایید دامپزشکی است تهیه کنند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: در پخت غذای نذری از نمک های بسته بندی ید دار تصفیه شده و همچنین روغن های دارای موجز ساخت از سازمان غذا و دارو با ترانس پایین استفاده شود.

دکتر فردین مهرابیان گفت: توزیع کنندگان غذای نذری را بیشتر از 2ساعت در دمای محیط نگه ندارند و از بسته بندی غذا 2ساعت قبل از مصرف خودداری کنند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: از ظروف یکبار مصرفی که برپایه گیاهی، سلولزی و آلومینیومی است برای توزیع چای و مواد غذایی گرم استفاده شود.

دکتر فردین مهرابیان با بیان اینکه توزیع کنندگان غذاهای نذری پسماندها را به صورت بهداشتی جمع آوری، انتقال و دفع کنند افزود: در کنار هر ایستگاه صلواتی سطل یا کیسه ای برای جمع آوری ظروف یکبار مصرف در نظر گرفته شود تا از آلودگی محیط کم شود.

وی گفت: در توزیع آب، شربت و شیر بین دسته های عزاداری از لیوان یکبار مصرف استفاده و از فروبردن لیوان و پارچ داخل ظرف آب و شربت، خودداری شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: