به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان؛ دکتر ارسلان زارع در این نشست اظهار داشت: به سبب تاکید رئیس جمهوری و ظرفیت بسیار خوبی که در استان گیلان وجود دارد باید زارعت چوب بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گیلان تصریح کرد: براساس قانون برنامه ششم سهم استان گیلان برای کشت زراعت چوب 6 هزار و 600 هکتار می‌باشد که می‌بایست در جلسات ستاد زراعت برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

نماینده عالی دولت ایجاد نهالستان از طریق اعطای تسهیلات بانکی اشاره و خاطر نشان کرد: دوره کشت و زراعت چوب طولانی‌تر از فعالیت‌های کشاورزی است از اینرو از بانک مرکزی می‌خواهیم برای این موضوع خاص که مورد تأکید رییس جمهوری است تسهیلات فراگیر و یا توسعه اشتغال پایدار روستایی و عشایری با بازپرداخت دراز مدت انجام گیرد.

دکتر زارع گفت: می‌بایست در جلسات تخصصی زمینه حمایت‌های بیشتر و یا اختصاص نهال رایگان را برای زراعان فراهم شود.

وی با بیان اینکه طبق آخرین برآورد بالغ بر 5 میلیون تن نیاز به مواد اولیه چوب وجود دارد افزود: یکی از مهمترین اهداف تشکیل سازمان جنگل‌ها و مراتع تأمین مواد اولیه چوب است و می‌بایست زمینه تأمین مواد اولیه را در استان از طریق زراعت چوب فراهم کنیم تا کمتر نگران قاچاق و واردات چوب باشیم.

دکتر زارع ادامه داد : نیاز است برای توجیه اقتصادی فعالیت زراعت چوب از تکنولوژی‌های روز و کشت‌های تلفیقی استفاده کنیم.

 وی تاکید کرد: اداره کل منابع طبیعی با همکاری مرکز تحقیقات جهادکشاورزی و همچنین دانشگاه گیلان نسبت به بررسی کشت‌های متراکم متناسب با استان گیلان با استفاده از کار‌های کارشناسی اقدام کند.

نماینده عالی دولت افزود: اراضی مستعد قابل واگذاری جهت زراعت چوب، شناسایی شوند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات و چالش‌های کشور و استان بیکاری است خاطر نشان کرد: می‌توان از طریق زراعت چوب به عنوان یک فرصت اقتصادی و اشتغال‌زا به نحو شایسته بهره‌برداری و استفاده کرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه زراعت چوب یک مؤلفه بسیار مهم برای حفاظت از محیط زیست به شمار می‌رود اظهار داشت: حفظ جنگل‌های طبیعی در استان بسیار ضروری است و امروز برداشت غیرمجاز از جنگل‌ها و قاچاق چوب یکی از تهدیدات جدی بشمار می‌رود.

مجری طرح توسعه زراعت چوب در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این جلسه اظهار داشت: استان گیلان یکی از استان‌های مستعد در زمینه زارعت چوب است و تلاش می‌کنیم که بخش اراضی ملی، اراضی که از ظرفیت خوبی در زمینه چوب برخوردار هستند را شناسایی کنیم.

جواد میرعرب رضی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی بورس چوب می‌توان میزان شفافیت در بخش قیمت چوب را افزیش داد افزود: با راه‌اندازی بورس چوب موجب اطمینان خاطر برای فعالان صنعتی و تولید کنندگان چوب ایجاد می‌شود و افزایش اشتغال را به دنبال دارد.

گفتنی است رییس جمهور در جلسه هیئت دولت چهارشنبه ششم شهریور ماه که استاندار گیلان انتخاب شد توجه به زراعت و تولید چوب و صنایع وابسته به آن را در مناطق شمالی کشور مورد تأکید قرار داد و گفت: متأسفانه مقداری نسبت به این موضوع غفلت شده و لذا از آنجایی که صنایع چوب و کاغذ از نیازهای مهم کشور است باید نسبت به توسعه آن اهتمام جدی داشت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: