به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ محمد مهدی تندگویان در ستاد ساماندهی جوانان که در استانداری گیلان برگزار شد ، گفت : استان گیلان یکی از استانهایی است که در طول دوره ی انتصاب خود 5 بار در گیلان  حضور یافته ام و برآیند عملیات در حوزه ی جوانان برآیند مطلوبی است.

تندگویان ادامه داد : موضوع دغدغه ی حوزه ی جوانان که تنها وزارت ورزش و جوانان متولی باشد بر اساس لایه ی جمعیتی ستادی تشکیل شده که نهادهای مرتبط با حوزه ی جوانان در این ستاد وظایف خود را بدانند.

وی افزود : همانگونه که بحرانی رخ می دهد هر نهادی وظایف خود را انجام می دهد اگر چه مساله ی جوانان بحران نیست اما باید پیش از رسیدن به آن مرحله باید کارهای پیشگیرانه انجام شود .

وی با اشاره به تشکیل مجمع ملی خیرین ازدواج در کشور عنوان کرد : بحث تشکیل مجمع ملی خیرین ازدواج مطرح شد و مقدمات این امر با وزارت کشور مورد بررسی قرار گرفت و هدف ما از تشکیل این مجمع تجمیع فعالیت های مربوط به حوزه جوانان و تسهیلات در مجامع است و البته در این دولت موضوع وام ازدواج حل شد و این اقدام یک اقدام جهادی و انقلابی بود و موضوع وام ازدواج بروز شده است و میزان پرداختی این وام نیز در دولت تدبیر و امید افزایش داشته است .سال گذشته با حمایت دولت 15 هزار میلیارد تومان وام ازدواج در کشور پرداخت شده و امسال نیز 30 هزار میلیارد تومان وام ازدواج به زوجین پرداخت خواهد شد .

وی افزود : استان گیلان در موضوع پرداخت وام ازدواج در کشور سرآمد است .

تندگویان با بیان اینکه باید زمینه های فرهنگی برای بحث ازدواج در استان فراهم شود ، اظهار داشت : باید بسترهای فرهنگی برای تشکیل خانواده و موضوعات تحکیم خانواده در استان گیلان فراهم شود و جوانان با شرایط فکری ازدواج صحیح و تعهد پذیری آشنا شوند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در خصوص تشکیل مجمع خیرین ازدواج استان گفت : با تشکیل مجمع خیرین ازدواج و اخذ کد شناسه همه ی امکانات نهادهای مرتبط با جوانان از صفر تا صد  در اختیار این مجمع برای ازدواج جوانان قرار می گیرد و همه ی پرداختی ها ثبت می شود و نهادهایی که از تسهیلات دولتی امکاناتی را ابجاد کرده اند موظف هستند که امکانات خود را بر طبق قانون به صورت رایگان برای ازدواج جوانان قرار دهند.

تندگویان با اشاره به انتخابات مجامع استانی تشکل ها در گیلان گفت : اولین انتخابات مجامع استانی تشکل ها امروز در گیلان برگزار می شود و اتفاق بسیار خوبی است که در این استان رخ می دهد .

وی خاطر نشان کرد : بحث تشکل های حوزه جوانان به سمت اشتغال رفته است و سال گذشته استان گیلان توانسته 100 درصد اعتبارات بخش کارآفرینی از طریق بانک رسالت و صندوق کارآفرینی جذب شده است و از شرایط مطلوبی که وجود دارد

معافیت مالیاتی تشکل های حوزه ی جوانان و شرایط خوب برای بحث بیمه است که نهادها می تواند موضوع برون سپاری با این تشکل ها را پیگیری کنند.

تندگویان در زمینه ی تایید تشکل ها و سمن های حوزه ی جوانان عنوان کرد : اگر در گذشته نسبت به سمن ها از سوی نهادها زاویه ای وجود داشت و مورد پذیرش نبود اما در حال حاضر اعتبار تشکل های حوزه ی جوانان مورد تایید رهبری و ریاست جمهوری است و در استان گیلان می توان از ظرفیت این تشکل ها برای بحث اشتغالزایی استفاده کرد.

وی با یادآوری خاطرات شهید تندگویان و فعالیت های ایشان در دوران خدمت و بهره گیری از جوانان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد : پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از سمت ها به جوانان متعهد ، انقلابی و متخصص سپرده شد و این اعتماد به جوانان وجود داشت و اکنون پس از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی نباید با حضور جوانان در پست های مدیریتی مخالفت کنیم.

وی با بیان اینکه از حضور مدیران باتجربه می توان در بخش های مشاوره بهره گیری کرد،  گفت : باید به جوانان اعتماد کرد و از آنها در سمت هایی نظیر فرمانداری ، بخشداری و مدیر کلی نهادها بهره گیری شود و البته نباید منکر تلاشهای مدیران باسابقه شد و از وجود مدیران با تجربه به عنوان مشاور در نهادهای مختلف در کنار مدیران جوان استفاده کرد.

 

خبرنگار: طاهره ریحانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: