به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ در شش ماهه ی اول سال ۹۸ تعداد ۲۲۰۰ قلم شیء فرهنگی در سامانه جامع اموال منقول (جام) ثبت شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این مطلب گفت: طبق ضوابط ابلاغی همه اموال منقول تاریخی در طرح شناسنامه دار شدن قرار دارند که با همت مضاعف کارشناسان ذیربط ساماندهی و ثبت اشیاء در سامانه جام با سرعت مناسب در حال انجام است.

شهرود امیر انتخابی عنوان کرد:  سرعت و دقت به عنوان عوامل حسن انجام کار و پیشرفت امور، ساماندهی اموال و فراهم کردن شرایط برای بازدید همگانی از آثار منحصر به فرد در کنار بیش از ۴۰ هزار شیء ( باستان شناسی _ مردم شناسی _ هنری _ مطالعاتی _ بدل ) موجود در موزه های گیلان است.

امیر انتخابی با اعلام این نکته که بیش از ۲۰۸۰۰ شی از اشیاء موجود در موزه ها مورد ساماندهی قرار گرفته است گفت : ساماندهی مابقی اشیاء باستان شناسی نیازمند تامین اعتبارو فراهم آوردن امکانات لازم جهت انجام طرح است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به رشد ۳۰ درصدی ساماندهی اموال نسبت به سال قبل افزود: در راستای رونق تولید و فراهم نمودن بستر لازم بمنظور آشنایی عموم مردم با فرهنگ و تمدن گیلان، ایجاد موزه های موقت در شهرستان ها مد نظر بوده و در این خصوص کمیته ی تخصصی در معاونت میراث فرهنگی تشکیل شده. همچنین رایزنی و مکاتبات لازم با فرمانداران شهرستان ها صورت پذیرفته که با اعلام آمادگی نسبت به ایجاد موزه های موقت باستان شناسی اقدام خواهد شد.

وی در پایان گفت: لازم به ذکر است هر ساله تعداد زیادی آثار فرهنگی از طریق کاوش های علمی و یا توقیف اموال به موزه مرکزی گیلان تحویل داده می شود که در صورت تامین اعتبار ساماندهی آن ها با شتاب مضاعف در دستور کار قرار خواهد گرفت.