به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ، فرهاد دلق پوش طی گزارشی اظهار داشت: در ابتدای سالجاری میزان صادرات غیرنفتی گیلان به میزان500 میلیون دلار هدفگذاری شده بود که تولیدات استان گیلان به کشورهای همسایه به ویژه محصولات کشاورزی باید افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه ظرفیت‌های زیادی در گیلان وجود دارد گفت: در کنار ظرفیت‌های متعدد در استان، دستگاه‌های اجرایی باید بخش خصوصی را به صادرات تشویق کنند.

وی همچنین انتقادی را به عملکرد مسوولان گیلانی وارد کرد و گفت: اگر ظرفیت‌هایی که در گیلان است در سایر استان ها وجود داشت بسیار بهتر و بیشتر از آن‌ها استفاده می‌شد.

رئیس سازمان صمت گیلان اظهار داشت :،بخش خصوصی باید محرکه توسعه اقتصادی باشد و اگر مشکلاتی در حوزه توسعه صادرات بخش خصوصی وجود دارد باید در جلسات کنونی مطرح و رفع موانع شود.امروزه کشورمان به اتحادیه گمرکی اوراسیا پیوسته و دبیرخانه این اتحادیه مهم اقتصادی و توسعه صادراتی کشور نیز در استان گیلان ایجادشده است.

دکتر  دلق پوش اضافه کرد: لازم است با برگزاری نمایشگاه‌های توانمندی در منطقه آزاد انزلی، ایجاد شبکه صادراتی در کل کشور با محوریت گیلان و همچنین با ایجاد شهرک صنعتی بین‌المللی در گیلان زمینه صادراتی بخش خصوصی در گیلان افزایش پیدا کند.

دلق‌پوش، رئیس سازمان صمت گیلان در پایان گزارش گفت : فقدان رایزن بازرگانی را به وزیر صمت انتقال داده و وزیر صمت نیز اعلام آمادگی کرده ، اگر اتاق بازرگانی و تجار آمادگی داشته باشند حداقل در کشور روسیه رایزن بازرگانی را فعال خواهیم کرد.

ارسلان زارع، استاندار گیلان در پایان جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی ضمن جمع بندی موضوعات مطروحه گفت: از آنچه که در صادرات گیلان هدف‌گذاری کرده ایم اندکی عقب‌مانده‌ایم و تاکنون بیش از 260 میلیون دلار انجام شده، در حالی که می‌توان محصولات کشاورزی بیشتری را به کشورهای همسایه صادر کرد.

استاندار  گیلان؛ بخشی نگری از سوی برخی دستگاه‌ها و تمسک به قوانین دست و پا گیر توسعه صادرات گیلان را بعنوان چالش فعالان تجاری اشاره کرد و گفت: می‌طلبد مسوولان گیلان با توجه به مزیت نسبی که در این استان ایجادشده با همگرایی مجاهدانه در رفع موانع بکوشند و توسعه صادراتی را فراتر از اعداد و ارقام‌های مرقوم شده در صفحات در گیلان رقم بزنند

وی صادرات غیرنفتی را از شاخص های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: گیلان به دلیل موقعیت ممتاز جغرافیایی، باید در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی نقش موثرتری ایفا کند.

نماینده عالی دولت در گیلان به وجود زیرساخت‌های لازم بمنظور رونق این بخش که باید با مشارکت فعالان و دست‌اندرکاران بخش خصوصی و البته حمایت‌های دولتی باشد، اشاره و خاطرنشان کرد: در هشت ماه امسال بیش از 260 میلیون دلار صادرات با وزن کالایی حدود 468 هزار تن به کشورهای روسیه، آذربایجان، عراق، قراقستان، گرجستان و کشورهای آسیای میانه انجام شده که باید بیش از پیش تقویت تا برنامه هدف گذاری 500 میلیون دلاری محقق شود.

استاندار گیلان افزود: همچنین در این مدت بالغ بر ۱۰ هزار و ۸۲۸ تن کالا به ارزش اقتصادی بیش از 43 میلیون و 300 هزار دلار به صورت چمدانی صادر شده که رشد چشمگیری نسبت به مشابه سال قبل داشته است.

وی تصریح کرد: هدف گذاری تعیین شده در جهت افزایش میزان صادرات تا حجم 500 میلیون دلار، اهتمام جدی دستگاه‌های مختلف به ویژه حوزه‌های کشاورزی، صنعتی، تولیدی و اقتصادی را می‌طلبد.

دکتر زارع با بیان اینکه فعالان اقتصادی بخش خصوصی همواره اثرگذاری بسیاری در توسعه صادرات دارند، اظهار داشت: دستگاه‌های متولی باید از اندیشه، فکر و حضور بخش خصوصی در جلسات تخصصی در راستای تصمیم‌سازی کارشناسانه و نیز در برگزاری نمایشگاه‌های استانی، ملی و بین‌المللی که کمک شایان توجهی به معرفی توانمندی‌های صنعتی، خدماتی و تولیدات می‌کند، بهره ببرند.

 وی ادامه داد: برخی شرکت‌های صادرکننده در گیلان در جشنواره‌های مختلف به عنوان برتر معرفی می‌شوند و نقش اساسی در افزایش سهم استان در این حوزه دارند که باید به عنوان الگو برای دیگر شرکت‌ها باشند.

دکتر زارع به وجود ظرفیت‌ بنادر مستعد در استان گیلان که زمینه مناسبی برای گسترش صادرات غیرنفتی محسوب می‌شود نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم با استفاده از بستر ایجاد شده در خصوص ارتباط با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، شاهد توسعه بیش از پیش این بخش که دارای اهمیت است، باشیم.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: