به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛  رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود با اعلام این خبر گفت : پنج قطعه کشیم کوچک که توسط شهروند علاقمند به طبیعت به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود تحویل شده بود، پس از بهبودی و اطمینان از سلامت آن، در تالاب کیاکلایه رهاسازی شدند و همچنین یک بهله جغد انبار که توسط دیگر شهروند علاقه مند به طبیعت تحویل شده بود پس از تیمار و رسیدگی و اطمینان از وضعیت جسمانی حیوان، در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شد.

سید امین نجات در ادامه بیان داشت:جغد انبار (نام علمی: Tyto alba) بیشترین گستردگی را میان جغدها دارا ست و میزان گستردگی آن در میان سایر پرندگان نیز مثال زدنی است. جغد انبار که به جغد سفید نیز معروف است جزء پرندگان حمایت شده محسوب می شود . این حیوان سری به شکل قلب بزرگ، پاهایی بلند و دمی کوتاه و چهارگوش دارد و اغلب در ساختمان های متروکه، انبارها و سوله های قدیمی زیست می کند.

کشیم کوچک نیز از پرندگان غیر حمایت شده (نام علمی: Tachybaptus ruficollis) پرنده‌ای است با حدود ۲۳ تا ۲۹ سانتیمتر طول که کوچکترین عضو از تیره کشیمیان به شمار می‌رود. این پرنده شناگری ماهر و سریع است و برای به دست آوردن ماهیهای ریز و بی‌مهرگان به عمق‌های کم آب شیرجه می‌زند. جوجه‌های کشیم کوچک رنگ‌های متنوعی دارند و روی سرشان طرح مشخصی از رگه‌های سفید دیده می‌شود. کشیم کوچک در آبگیرها، دریاچه‌ها و مانداب‌ها یافت می‌شود و تخم‌گذاری می‌کند. در ایران، بومی و فراوان و به صورت مهاجر، در زمستان‌ها، نسبتاً فراوان است.

وی در پایان ضمن قدردانی از دوستداران و حامیان حیات وحش، حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای عمومی عنوان کرد و گفت: حفظ محیط زیست و حیات وحش جز با همکاری مردم میسر نخواهد بود و در سایه ی این حمایت ها می توانیم در آینده شاهد احیاء وضعیت گونه های جانوری ارزشمند شهرستان باشیم.

 

%d8%ae%d8%a8%d8%b1+3

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: