به گزارش برنا؛ در میان اخبار ناخوشایند کرونا که این روزها جهان را درگیر خود کرده خبر دیگری در زمینه ی مرتبط با سلامت انسان ها نظرمان را جلب کرد، خبری در رابطه با عارضه ی عجیب داروی دل درد در میان کودکان که جزئیاتش را در این بخش خواهید خواند.

حدود 20 کودک اسپانیایی بعد از استفاده از نوعی دارو برای درمان دل دردشان دچار رشد مو به طرز غیرطبیعی در سرتاسر بدن خود شدند. این فاجعه زمانی رخ داد که به دلیل اشتباهی غیرقابل باور برای چند کودک داروی تحریک رشد مو به جای داروی دل درد داده شد. گفته می شود که این اشتباه نابخشودنی پس از تحویل شربتهای بدون علامت به داروخانه های گرانادا و والنسیا اتفاق افتاده است.

طبق گزارشات در حادثه ای تکان دهنده اولین بار در تابستان سال 2019، تقریباً دوازده کودک دچار علائم هیپرتریکوز یا همان "سندرم گرگ" شدند. آنها پس از تجویز ماینوکسیدیل، دارویی که رشد مو را تحریک می کند، به جای امپرازول، که معمولاً برای مشکلات معده تجویز می شود، دچار رشد موی غیرطبیعی در سرتاسر بدن خود شدند. بعد از گذشت مدتی چند مورد مشابه نیز گزارش شد و تعداد کودکان مبتلا به این عارضه به 20 رسید.

یکی از عجیب ترین موارد مربوط به نوزاد دختری بود که به دلیل ابتلا به رفلاکس معده، والدینش برای او از داروی مشابه استفاده کرده بودند. بعد از گذشت چند روز موهای پشت لب نوزاد به طرز غیرمعمولی رشد کرد و کم کم جاهای دیگر بدن او هم پر از موهای مشکی شد در حالیکه رنگ موهای سر نوزاد قهوه ای روشن بود و این رشد مو در نوزادی که تنها 22 هفته سن داشت عجیب بود. والدین او بعد از مراجعه به پزشک و معاینات دقیق متوجه علت ماجرا شدند و دریافتند که متاسفانه نوزاد آنها نیز یکی از قربانیان داروی اشتباه بوده است، دارویی که همچنان عوارضش در بدن فرزند این زوج از بین نرفته است.

براساس گزارشات روزنامه های اسپانیایی، آژانس داروها و محصولات بهداشتی اسپانیا بلافاصله به محض اینکه متوجه شدند دسته خاصی از شربت امپرازول به ماینوکسیدیل آلوده شده اند، آنها را از بازار بیرون کشیدند اما همچنان چندین مورد مشابه مواردی که در بالا توضیح داده شد، در مکان هایی مثل والنسیا و مادرید گزارش شد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: