به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبی،فاطمه صغری مشرقی مقدم مدیر عامل سمن مهارت آموزی طلوع صبح کویر، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش با اشاره به ضرورت ایجاد شبکه مهارت آموزی، اشتغال و کارآفرینی دستگاه‌ها و مؤسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد استان خراسان جنوبی برای زنان سرپرست خانواده و خود سرپرست افزود: متاسفانه برنامه‌های خاص یا منظم و حلقه پیوسته‌ای برای خودکفایی و یا مهارت آموزی و درآمدزایی زنان سرپرست خانواده  به شکل جامعی دیده نشده است

عضو شورای مشورتی با بیان این نکته که در اکثر جوامع پیشرفته و توسعه یافته مهارت آموزی از مهم ترین موارد مورد توجه نظام های آموزشی بوده، گفت: برای پرورش نسلی کارآمد و پویا باید راه های مهارت آموزی بین افراد جامعه گسترش یابد؛ از همین روی بهترین راه برای رسیدن به این هدف و ایجاد الگوی مهارت آموزی، در نظر گرفتن آموزش های لازم در نظام آموزشی از دوران ابتدایی می تواند باشد.

مشرقی مقدم با تأکید بر اینکه مهارت آموزی برای رسیدن به یک جامعه کارآفرین، ضرورتی اجتناب ناپذیر است، افزود: اکثر اقتصاد دانان و نظریه پردازان اجتماعی اعتقاد دارند که رشد و توسعه اقتصادی به ایجاد توسعه اشتغال وابسته است که در این میان مهارت آموزی نقش ویژه و برجسته ای دارد.

مدیرعامل سمن مهارت آموزی طلوع صبح کویر با بیان اینکه در این مجموعه بیش از12 رشته صنایع دستی آموزش داده می شود هدف خود را از تشکیل موسسه توانمندسازی جوانان و خانم‌های سرپرست خانوار جهت افزایش مهارت فردی به منظور ایجاد کارگاه‌های خوداشتغالی،برگزاری بازارچه های فصلی، کمک و آموزش به گروه های مبتلا به سرطان و هموفیلی و دانش آموزان مستعد و... بیان کرد..

همچنین فاطمه صغری مشرقی مقدم با اشاره به اهداف و دغدغه خود و اعضای موسسه از جمله فعالیت های این مرکز را به  

حضور در نمایشگاه های استانی و کشوری، دربافت مهر ملی از صنایع دستی خراسان رضوی، دوخت روکش سرمه دوزی به طول سه متر برای حرم علی بن موسی الرضا(ع)، دریافت مهرکیفیت محصولات صنایع دستی استان،دریافت لوح افتخاری کارشناسی هنر ازتهران و...اشاره کرد.

 

مشرقی مقدم در انتها خطاب به مدیران و مسئولان یکی دیگر از دلایل ضرورت توجه به آموزش های مهارتی در جامعه را مدرک زدایی دانست و افزود: با عنایت به اهمیت موضوع، مدیریت آموزش، توسعه و تعالی کسب و کارها در خراسان جنوبی تمرکز ویژه ای را باید  برای امر توانمندسازی نیروی انسانی از طریق آموزش های مهارتی در چهار محور اصلی، مهارت های شغلی، فردی، زندگی و سازمانی داشته باشند..

وی با توجه به اهمیت موضوع از تمامی دستگاه ها و نهادهایی که می توانند در این امر نقشی اثرگذار داشته باشند خواست که این مجموعه را در رسیدن به اهداف تعریف شده و همچنین در عملیاتی نمودن برنامه های آموزشی حوزه مهارت آموزی و کارآفرینی، صنایع دستی یاری کنند

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: