به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبی ،حجت الاسلام محمد رضا رفیعی مدیر عامل موسسه آموزشی اجتماعی لوح دانش خراسان جنوبی گفت: حقوق شهروندی از ابتدایی و اساسی‎ترین حقوق افراد به شمار می‎رود. کــه در صــورت نبــود آن شــخصیت شــهروند شــکل نمــی‎گیــرد. به طور کلی حقوق شهروندی را می‌توان به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه‌ شهری تعریف کرد که دارای ابعاد مختلفی است. در واقع حقوق شهروندی، وظایف و مسئولیت‌ها را در بین افراد جامعه مشخص و امکان مشارکت و همزیستی افراد را در تحولات اجتماعی، فراهم می‎کند.

نماینده منتخب سازمانهای مردم نهاد شهرستان بیرجند افزود: باید در نظر داشت که آگاهی از حقوق شهروندی موجب می‎شود که مشارکت شهروندان در مدیریت شهرها باعث ثبات، پایداری و استمرار قوانین و مقررات جامعه و در نتیجه مسئولیت‌پذیری بیشتر شده و این مشارکت و همراهی که با آگاهی از قوانین و مقررات باشد قطعا تاثیر چشمگیری خواهد داشت. همچنین آگاهی از حقوق و تعهدات شهروندی، بستر انجام وظایف دوجانبه بین شهروندان و مسئولان را فراهم می‎کند،حقوق شهروندی جز حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها است. همچنین این حقوق غیر قابل‌ انتقال و تجزیه‌ناپذیر است، به این صورت که عناصر آن لازم و ملزوم یکدیگرند. حال این حقوق شهروندی به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

در پاسخ به این سوال ابتدا به بیان مفهوم شهروند بپردازیم. بنابر باور برخی صاحب‌نظران، شهرنشینان هنگامی که به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و به مسئولیت خویش در قبال جامعه عمل نمایند به “شهروند” ارتقا می‌یابند.

حجت الاسلام رفیعی افزود: با توجه به بررسی‌های انجام شده، به نظر می‌رسد که توصیف کمّی و آماری از وضعیت حقوق شهروندی در ایران علی الخصوص استان خراسان جنوبی  صورت نگرفته است، لذا نمی‌توان در این رابطه پا را فراتر از برخی گمانه‌زنی‌ها گذاشت و نظریه‌ای علمی را بیان کرد.

رفیعی یادآور شد: شکل گیری انجمن های حوزه حقوق شهروندی مصداق بارزی از تحقق بخشی از حقوق شهروندان است و مشارکت اجتماعی حق هر شهروند است که در فصل «د» منشور حقوق شهروندی ذیل عنوان «حق تشکل، تجمع و راهپیمایی» نیز به این مهم اشاره شده است.

وی ادامه داد: مع الوصف و با عنایت به خلا و کمبود مرجعی که بتواند جهت اشاعه وگسترش  حقوق شهروندی گام موثری بردارد  تعدادی  از افراد مطالبه گر و دغدغه مند در حوزه حقوق شهروندی برآن شدند تا ضمن ثبت و تشکیل اولین  سازمان مردم نهاد حقوق شهروندی در استان خراسان جنوبی ، نسبت به ترویج و اشاعه این  قسم از حقوق بین مردم جامعه گام هایی مثبتی را بردارند.لذا موسسه آموزشی اجتماعی حقوق شهروندی لوح دانش با این هدف در تاریخ 11/3/98  و با شماره ثبت 486 موفق به اخذ پروانه فعالیت شد.

مدیر عامل موسسه آموزشی اجتماعی لوح دانش خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت های موسسه از جمله دوره ایده پردازی در کسب و کار ویژه شهروندان علی الخصوص زنان سرپرست خانوار،دوره میانجیگری در نظام دادرسی ایران،دوره حقوق شهروندی،کمپین حمایت از کودکان نیازمند و در معرض آسیب و... را از جمله برنامه های ویژه موسسه ذکر کرد.

عضو شورای مشورتی استان در پایان ضمن ارزوی ریشه کن شدن این ویروس منحوس از جامعه گفت: این نوید را به شهروندان عزیز می دهیم که سازمان مردم نهادآموزشی اجتماعی حقوق شهروندی لوح دانش با عنایت به کسب تجربه های گسترده و شناخت نیاز شهروندان جامعه به حقوق مورد نیاز و کاربردی خود در این مدت فعالیت  و هچنین احساس تکلیف بیش از پیش در قبال  مقوله حقوق شهروندی ، تمام همت و تلاش ، پتانسیل ها و ظرفیت های موجود را جهت نیل به مدینه فاضله و ارامنشهر مدنی و نشاط اجتماعی و .... به کار گرفته و جهت تحقق این اهداف ، کلیه اقدامات مقتضی را جامه عمل بپوشاند

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: