محمدرضا ورزی، کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون که تجربه ساخت سریال‌هایی چون «تبریز در مه»، «معمای شاه»، «عمارت فرنگی»، «سال‌های مشروطه» و.....  را دارد، در پاسخ به این سوال که سریال‌های بسیاری در سال‌های اخیر ساخته شده‌اند که در شهرهایی غیر از تهران روایت می‌شوند؛ چقدر پرداختن به آئین‌ها، سنن، سبک زندگی و... را در سریال‌ها دقیق و تحقیق شده می‌دانید و علاوه بر کلیت فضای سریال و قصه در شخصیت‌پردازی چقدر به این تفاوت‌ها و نشانه‌های شخصیتی بومی توجه شده است؟ به خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: هر اقلیمی یا هر قومیتی آداب و رسوم و مناسبات خود را دارد و بسیار هم جذاب است.

کارگردان سریال «تبریز در مه» افزود: درگذشته، در زمان دکتر دارابی و در رسانه ملی از معاونت استان‌ها برخوردار بودیم که یکی از رسالت‌ها در آن زمان این بود که قومیت‌ها را در قالب آثار  مستند و نمایشی به دیگر اقوام معرفی کند تا وفاق ملی و تعامل فرهنگی میان آن‌ها شکل بگیرد و در این میان آثاری نیز روی کار آمد و مورد پسند هم واقع شد اما به اعتقاد من این نوع آثار باید غنی‌تر هم شود و بیش از پیش باید به این مسئله پرداخت چراکه هر قومی برای خود تاریخ، رسالت، فرهنگ با پیشینه تاریخی چند هزار ساله در ایران دارد و اینگونه نبوده که در چند صده اخیر ایجاد شده باشد. امروز اتحاد اقوام برای وفاق ملی بسیار مهم است.

او در ادامه افزود: سریال سازی برای اقلیم‌های مختلف ضمن اینکه معرفی فرهنگ قومی می باشد معرفی اقلیم و جغرافیای اقصی و نقاط کشور، چه در قالب مستند و چه درقالب نمایش نیز به حساب می‌آید. به عنوان نمونه و مثال مستند «ایرانگرد» یک اثر ملی و یکی از آثار نمایشی موفق بود و ساختار ساده ای نیز داشت اما بسیار برنامه مهم و موفقی در حوزه مستند قومی- ملیتی بود و در معرفی جغرافیا و اقوام این سرزمین کار برجسته و ماندگاری را انجام داد و چنین مسئله ای قابل تجلیل و تقدیر است و به نظر من باید ثبت جهانی شود.

نویسنده و کارگردان «معمای شاه» در این خصوص که فضای خارج از تهران در نگارش فیلمنامه چقدر سخت تر از شرایط آپارتمانی و پایتختی است؟ بیان کرد: درحقیقت نگارش فیلمنامه سختی آنچنانی ندارد و فقط پژوهش آن کمی مشکل و سخت است. به طور مثال اگر یک نویسنده برای ساخت یک اثر در شمال کشور قرار باشد تولید محتوا کند و بخواهد برای آن خطه مشخص سریال بسازد باید حتما بر پوشش، خوراک، فرهنگ، سنت و حتی موسیقی آنها اشراف کامل داشته باشد تا بر اساس آن شخصیت پردازی کند و بر اساس آداب و رسوم قصه را پیش ببرد.

محمدرضا ورزی در پایان و در این باره که چه محدودیت هایی برای ساخت سریال در خارج از تهران دارد خاطرنشان کرد: ما به هیچ عنوان محدودیت در نگارش فیلمنامه برای خارج از پایتخت نداریم.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: