به گزارش برنا؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی را منتشر کرد. 

متن پیام به شرح زیر است: 

«تنوع فرهنگی و فرهنگ‌های بومی مناطق گوناگون ایران سرمایه پویایی است که با پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی می‌تواند با جهان معاصر نیز به گفتگو بنشیند و جلوه‌هایی سرشار از سنت‌های اخلاقی، انسانی و معنوی را ارائه کند. فرهنگ‌هایی برخاسته از تاریخ و آداب و سنن مردم هر منطقه که در آرام و آلام روزگار و گذر زمان به جد و جهد هنرمندان و حافظان و یاری مردم هر دیار محفوظ مانده است. موسیقی نواحی ایران سرشار از نغمات و نواهایی است که با جان‌های عاشق هنرمندان در مسیر تاریخ حیات اجتماعی و فرهنگی یافته است. در موسیقی نواحی ایران غم‌ها و شادی ها، حماسه‌ها و آداب و آیینی که از گذشته همدم و همراه زندگی مردم هر منطقه بوده است با لهجه و بیان فرهنگی و اجتماعی خاص همان منطقه بیان می‌شود. اما در یک نگاه جامع موسیقی نواحی ایران در سراسر این سرزمین گنجینه‌ای با نقش‌ها و رنگ‌های بومی متنوع است که در یک فرهنگ ملی جلوه می‌کند. هنرمندان حافظان و راویان بیدریغ موسیقی نواحی هستند که سنت‌های موسیقایی را امانتداری کردند و این میراث، هویت و فرهنگ را عاشقانه پاس داشتند تا به آیندگان بسپارند. فرض است که آثار هنرمندان موسیقی نواحی ثبت و ضبط و امکان و فضاهایی برای جوانان مشتاق که امید آینده موسیقی نواحی هستند، مهیا شود. 

جشنواره موسیقی نواحی ایران فرصتی برای تامل درباره داشته‌های گرانقدر و قدرشناسی از هنرمندان موسیقی نواحی و ضرورت استمرار موسیقی نواحی با نگاه به آینده است. چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در ادامه دوره‌های پیشین اجرا و پژوهش در موسیقی نواحی را با محوریت وحدت در کثرت موسیقی اقوام ایرانی طراحی و برنامه ریزی کرده است و بی‌تردید نتایج مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی، مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی در موسیقی نواحی با توجه به مشخصه‌های اجتماعی و فرهنگی امروز جامعه، در آینده این موسیقی موثر است. 

صمیمانه زحمات هنرمندان موسیقی نواحی در هر جای ایران را پاس می‌دارم و از هنرمندان و همکارانم در معاونت امور هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در برگزاری چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران قدردانی می‌کنم. برای هنرمندان عزیز و خادمان فرهنگ و هنر سلامتی و سرفرازی آرزو می‌کنم.»

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: