به گزارش برنا؛ حسن گلستانه که بنیانگذار فیتنس در ایران است در مورد اینکه چرا این ورزش توسط یک سری از افراد غیر مطلع اداره می شود گفت: علتش تصمیماتی است که در حال حاضر در فدراسیون گرفته شده. یک ماه پیش هم سر اولین مسابقه فیتنس که در ایران برگزار شد که بنده هم داورش بودم به هرحال نواقصی بود که در همه مسابقاتی که برای بار اول برگزار می‌شود هست ولی فکر می کنم اگر فیتنس در  دست گروهی که به آن اشراف دارند بود شاید این مسابقه با کیفیت تر برگزار می‌شد.

او که ورزش فیتنس را به ایران آورد در مورد اینکه چه افتخاراتی کسب کرده و چه زحماتی کشیده و الان فیتنس در چه مرحله‌ای قرار دارد ادامه داد: به شخصه اولین همایش فیتنس را برای معرفی این رشته در ایران برای اولین بار در سال ۱۳۸۸ با توجه به مخالفت هایی که از سمت فدراسیون و جاهای دیگر بود در زمان آقای پور علی فرد برگزار کردم. تمام افراد فدراسیون را دعوت کردم و عکسها و مستنداتش موجود است و به این روش ما ورزش فیتنس را به مردم شناساندیم و بعد از آن اعزام به فدراسیون جهانی فیتنس داشتیم که از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۷ ادامه داشت. یک سال هم بهترین مربی بین تیم‌های اعزامی شدم و اولین آیین‌نامه فیتنس را در ایران نگارش کردم و در این رشته اولین مدال آور ایران شدم و در حال حاضر هم نماینده رسمی فدراسیون بین المللی فیتنس در ایران و ارمنستان هستم.

گلستانه درمورد وضعیت تیم ملی گفت: تیم ملی که شکل خودش را گرفته و تمرینات توسط فدراسیون  صورت می‌گیرد اما هنوز مربی ندارد. از پیج های ورزشی در صفحات مجازی سعی دارند که یکسری از افراد را به ورزش فیتنس به نوعی مرتبط کنند و این اصلا خوب نیست چون کسی که سکان دار  تیم ملی که به عنوان نماینده ایران می‌خواهد در مسابقات شرکت کند است باید یکسری شرایط را دارا باشد. برای مثال کسی که سابقه بردن تیم به مسابقات برون مرزی را داشته باشد و بتواند زبان انگلیسی را به خوبی صحبت کند و گزینه‌هایی که تا الان معرفی شده‌اند می‌توان گفت تقریبا هیچ کدام از این آیتم ها را ندارند و یا شاید یکی از آنها را داشته باشند و متاسفانه وضعیت سرمربیگری تیم ملی فعلا معلق است.

قهرمان فیتنس درمورد اینکه برای مربیگری با او صحبت شده یا خیر گفت: خیلی از دوستان به من می‌گویند تو علی دایی فیتنس هستی! با من صحبتی نشده و به هر حال این تصمیم گیری به عهده فدراسیون و دکتر سلطانی است و همه به نوعی پیگیر این قضیه هستند و باید ببینیم چه اتفاقی می افتد.

گلستانه درمورد مسابقات فیتنس که برای اولین بار در ایران در ماه گذشته برگزار شد توضیح داد: شخصی که این مسابقات را برگزار می کرد در واقع تجربه لازم نداشت و به هر حال نقاط ضعفی بود. ما هم بیشتر صحبت مان مبنی بر این بود که در برگزاری مسابقه عجله نشود و من معتقدم بحث زیرساخت فیتنس در ایران باید کاملا نهادینه شود که بتوانیم اول مردم به بشناسیم و آموزش دهیم و بعدا به سمت برگزاری مسابقات و بعد قهرمانی برویم ولی متاسفانه برعکس شد واما من ناراحت نیستم و حتی خوشحالم زیر را به نوعی به آرزوی چند سال اخیرم که برگزاری مسابقه بود رسیدم ولی خیلی باکیفیت تر از این جا داشت که برگزار شود و امیدواریم که مراحل بعدی بهتر شود و روند بهتری را پیش بگیرد.

او  که به عنوان اولین داور بین‌المللی در مسابقات فیتنس حضور داشت در این خصوص گفت: سکان داری داوری با آقای جبلی بود که او رئیس کمیته داوران و نماینده کمیته داوران جهانی در ایران است و ما در بحث داوری شرکت کردیم و مسابقه هم خوب بود. یک مقدار ذهنیت ها در داوری به سمت رشته های دیگر است چون بار اول بود که مسابقات برگزار می‌شد و یک سری نواقص وجود داشت. زمان خیلی زیادی گذاشتیم دو روز تمام در مسابقات حاضر بودیم و روز دوم ۱۲ شب از سالن مسابقه بیرون آمدیم.

گلستانه در پایان افزود: داوری در حضور آقای پاول فیل برن رئیس کمیته داوران جهان و در واقع ریاست فدراسیون جهانی Ifbb آقای رافائل سانتوخا برگزار شد و از این جهت اهمیت بسیار بالایی داشت.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: