به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، امسال اگرچه بسیاری از تفریحات فصلی شهروندان تحت تأثیر شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است و بسیاری از اماکن گردشگری و تفریحی که سال‌های قبل میزبان شهروندان بودند، تعطیل است، اما باز هم کم و بیش دوربین‌های شخصی افراد لحظات زیبایی از سفیدپوشی شهر و سکوت حاکم بر آن به تصویر کشیده است.

سپیدی و زیبایی‌ برف یک روی سکه زمستان است و روی دیگر آن سرما، ترافیک و یخبندان است که اغلب شهروندان بخصوص در مناطق کم‌برخوردار شهر را گرفتار می‌سازد.

اگرچه مدیریت شهری تمام توان خود را برای بهره‌مندی شهروندان از زیبایی زمستان انجام می‌دهد، اما در این بین همراهی و همکاری شهروندان می‌تواند خالق لحظات به یادماندنی باشد.

یکی از اصول فرهنگ شهروندی، مشارکت شهروندان در حفط، نگهداری و فعالیت‌های شهری است که این مشارکت می‌تواند در حد یک پارو کردن محل یا تکاندن درختان محل سکونت باشد.

برخی وظایف مدیریت شهری می‌تواند به صورت مشارکتی توسط شهروندان انجام پذیرد. مثلا، تفکیک پسماند، ایجاد محله‌های سبز، و الی آخر که در این نوع فعالیت‌ها، مدیریت شهری ابزار و حمایت‌های لازم از شهروندان داوطلب را انجام داده و در مقابل شهروندان نیز حداقل در محل سکونت خود، وظایف شهروندی را به جا می‌آورند.

با این توصیف، اکنون که در فصل زمستان هستیم و شاهد بارش‌های سنگین برف، این مشارکت می‌تواند به شکل پاروی محل سکونت، تکاندن برف درختان برای پیشگیری از شکستگی آنها و پرهیز از نمک‌پاشی بی‌رویه د رمحل باشد که آسیب جدی به آسفالت و زیرساخت‌های شهری می‌زند.

خود برف، تماشا و بازی با آن زیباست، ولی زیباتر از آن ثبت لحظاتی از مشارکت شهروندان و انجام وطیفه شهروندی است.

یک مسئله دیگر که در این ایام باید بدان توجه داشته باشیم، شیوع ویروس کرونا و وضعیت اقتصادی نابسامان در برخی مشاغل است که از این ناحیه آسیب دیده‌اند.

حتما همه ما حرکت‌ها و پویش‌ها مردمی برای حمایت از شهروندان آسیب‌دیده از کرونا را مشاهده کردیم، مشارکت هر چند اندک ما در این پویش‌ها می‌تواند گرمابخش زندگی این افراد در این زمهریر زمستان باشد.

زمستان اگرچه سرد است و سخت، اما می‌توان با انجام کارهایی هرچند کوچک‌ آن را زیبا و خاطره‌انگیز کرد. انجام یک کار کوچک، مثل تکاندن یک درخت، یا مشارکت در یک پویش همیاری، هر چند به ظاهر ناچیز هستند، ولی روندی رو به رشد در تشکیل یک جامعه ایده‌آل و مدینه‌ای فاضله است. می‌توانیم در کنار یکدیگر از زمستان و زیبایی‌های آن لذت ببریم، اگر اندکی بر وظایف شهروندی خود واقف باشیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: