به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، موسی خلیل الهی، در دیدار صمیمانه با کارکنان زندان مرکزی تبریز با بیان اینکه اینکه فلسفه تشکیل زندان انجام اقدامات تربیتی و اصلاحی  است اظهار داشت: برخی مواقع هرچندفردی مرتکب جرم شده اما ضرورتی برای ماندن او در زندان نیست چرا که می توان با اقدامات دیگر در راستای اصلاح فرد اقدام کرد.

وی افزود: با آزاد سازی زندانیانی که ضرورتی برای ماندن آنها در زندان وجود ندارد می توان به طریقه بهتر برنامه های اصلاحی را اجرا و آثار آن را مشاهده کرد. 

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل پایش از سوی رئیس محترم قوه قضائیه اضافه کرد:از جمله دستورات مورد تاکید آیت الله رئیسی موضوع پایش بوده که مستمرا پیگیر بوده اند و خوشبختانه با تلاش همکاران زندان و دادستان مر کز استان و دیگر همکاران قضایی در موضوع پایش وضعیت مطلوبی داریم.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی با اشاره به اجرای طرح شفا که بارها از سوی مسئولان قوه قضائیه به عنوان طرح ابتکاری دادگستری آذربایجان شرقی مورد تقدیر قرار گرفته بود گفت: آثار طرح شفا را در زندان مرکزی تبریز مشاهده کرده ایم، اگر فعالیت های فرهنگی حفظ قرآن کریم و نهج البلاغه تنها درصدی از ارتکاب جرم پیشگیری کند باز هم خوب است.

وی با بیان اینکه وظیفه مجموعه دستگاه های قضایی اصلاح مجرمین بوده که عمده این مساله به عهده زندان ها است، ادامه داد: بازسازگاری اجتماعی زندانیان هدف اصلی از زندانی کردن افراد است و در این راستا باید فضای امنی برای زندانیان فراهم شود تا بتوانند به جامعه بازگردند.

خلیل الهی با تاکید بر اینکه در استان توانایی ارائه طرح هایی وجود دارد که قابل استناد در کل کشور باشد، اضافه کرد: در این رابطه برای ارائه طرح های مناسب برای اصلاح و بازسارگاری اجتماعی زندانیان کارکنان زندان می توانند طرح ها و پیشنهادات خود را ارائه دهند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تشکیل انجمن حمایت از زندانیان، بیان کرد: فلسفه تشکیل انجمن حمایت از زندانیان حمایت از خودزندانیان و خانواده آنها است، در کنار ارائه بسته های حمایتی بخش اصلی وظایف انجمن فراهم کردن زمینه هایی برای حل مشکلات زندانیان است.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی تاکید کرد: بحث حفظ کرامت و پایش در حوزه زندان جزو اولویت های برنامه های دستگاه قضایی بوده و بر این اساس خودمان را مکلف می دانیم تا کرامت همکاران و ارباب رجوع را حفظ کنیم ولو اینکه ارباب رجوع متهم یا مجرم باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: