به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، احیای باغ‌شهر تاریخی تبریز که متأسفانه در دوره‌های قبلی میدریت شهری مورد غفلت واقع شده  و بخش عظیمی از باغات تبریز کهن تبدیل به ساختمان‌های چند مرتبه شده است، در دوره فعلی شهرداری تبریز مورد توجه قرار گرفته است که ماحصل آن افتتاح ۴۴ پارک محلی و منطقه‌ای و افزایش ۴۲۸ هکتاری فضای سبز شهری است.

مهمترین موضوع در احیای باغ‌شهر تبریز، تمرکز زدایی و محله‌محوری کردن خدمات است؛ به طوری که شهرداری تبریز عمده تمرکز خود در موضوع فضای سبز را مناطق کم‌برخوردار شهر و نقاطی قرار داده است که تراکم جمعیتی بالا و فضای سبز کمتری دارند.

در دیگر سو در دوره فعلی مدیریت شهری، نه تنها هیچ فضای سبزی تغییر کاربری نیافته است، بلکه کاربری‌های مسکونی نیز تملک و تبدیل به فضای سبز شده‌اند.

در کنار توسعه فضای سبز پایدار شهری، تجهیز پارک‌های محله‌ای به دستگاه‌های ورزشی و احداث زمین‌های ورزشی، تفریحی، آلاچیق در مناطق کم‌برخوردار برای بهره‌مندی تمام اقشار منطقه، ارزش‌گذاری دیگر در این حوزه است.

شهرداری منطقه ۱ تبریز به عنوان یکی از مناطق درگیر با بحث حاشیه‌نشینی و تراکم جمعیتی، اقدام به احداث چندین پارک‌ در سطح منطقه کرده است که در آخرین مورد، پارک حیدربابا را با مساحت تقریبی ۱۰ هزار مترمربع و با هزینه تملک و اجرایی ۲۸۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اجرایی کرده است.

مشخصات فنی و کاشت این پارک شامل کفپوش ۲۰۰۰ مترمربعی، طول مسیر دوچرخه سواری ۴۵۰ متر مربعی، مساحت زمین بسکتبال ۱۶۵ متر مربعی، مساحت زمین بازی ۱۶۲ متر مربعی، سرویس بهداشتی ۶ چشمه ۲ عدد میز شطرنج و ۱۱۷ اصل درختچه ۵۰۰۰ بوته، گلکاری ۶۰۰۹ گلدان، چمن ۲۹۰۰ مترمربعی است.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: